Uşak'ta 'mobil eczanesistemi' uygulaması

Uşak'ta 'mobil eczanesistemi' uygulaması
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ECZANE OLMAYAN YERLEŞİM BİRİMLERİNDE YAŞAYAN VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ İLAÇ GÖNDERECEK

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ECZANE OLMAYAN YERLEŞİM BİRİMLERİNDE YAŞAYAN VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ İLAÇ GÖNDERECEK

Uşak İl Sağlık Müdürü İsmail Alkan, eczane olmayan yerleşim bölgelerinde yaşayan vatandaşlara yönelik 'Mobil Eczane Sistemi' uygulamasını başlattıklarını söyledi.
Sağlık Müdürü İsmail Alkan, Aile Hekimleri Derneği Başkanı Veysel Çetinkaya ve Eczacılar Odası Başkanı Halime Özen ile birlikte düzenlediği basın toplantısında sistemin nasıl işleyeceğini anlattı. Sağlık Bakanlığı ile Türk Tabipler Birliği arasında imzalanan protokol gereği Uşak'ta eczane bulunmayan yerleşim bölgelerine ücretsiz olarak eczaneler tarafından ilaç gönderileceğini kaydeden İsmail Alkan, uygulamanın 3 Ocak 2011 tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı. Alkan, eczane olmayan köylere yönelik ilaç gönderme uygulamasının yaklaşık bir yıldır pilot olarak merkeze bağlı Alanyurt köyü ile Güre Beldesi'nde uyguladıklarını anlatan Sağlık Müdürü İsmail Alkan, şunları söyledi; 'Aile hekimliği uygulamasına geçildikten sonra 'Mobil Eczane Sistemi' 7 ilde pilot olarak uygulanmaya konulmuştu. 3 Ocak tarihinden itibaren sistemi ilimizde de uygulamaya başlayacağız. Eczane olmayan yerleşim birimlerinde ilaç almak isteyen hastalar mobil reçetelerini Aile Sağlığı merkezlerindeki doktorlara verecek. Aile hekimleri mobil reçeteleri eczaneye getirecek. Eczacılar Odası'nın tayin ettiği nöbetçi eczane 24 saat içerisinde ilaçları vatandaşın ayağına götürecek. Eczacılar bu hizmet nedeniyle vatandaşlardan herhangi bir ek ücret talep etmeyecek. İlimizde 102 ailew hekimimiz ve 20 Aile Sağlığı Merkezi'miz var. Amacımız vatandaşlara daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktır. Bu sistem eczane olmayan yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacak”dedi.
Uşak Eczacılar Odası Başkanı Halime Özen ise il genelinde 72 eczanenin bulunduğunu ve uygulamaya isteyen eczanelerin katılacağını ifade ederek, “ 'Mobil Eczane Sistemi' uygulamasında zorlama olmayacak. İsteyen eczacı arkadaşlarımız uygulamaya dahil olacak. Şuana kadar uygulamada yer almak isteyen 39 eczanemiz var. Bu eczanelerimiz arasında her hafta iki adet nöbetçi tayin edeceğiz. Aile hekimleri mobil reçeteleri nöbetçi eczanelerimize getirecek. Eczanelerimiz kalfa aracılığı ile ilacı vatandaşın ayağına götürecek. Eczaneler bu hizmet için vatandaşlardan ek bir ücret talep etmeyecek”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com