Uşak'ta Nevruz kutlamaları

Uşak'ta Nevruz kutlamaları
Baharın müjdecisi olarak adlandırılan Nevruz Bayramı Uşak'ta düzenlenen törenle kutlandı. Valilik tarafından organize edilen şenlikte Vali Vekili, Milletvekili, Rektör ve diğer protokol üyeleri nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Baharın müjdecisi olarak adlandırılan Nevruz Bayramı Uşak'ta düzenlenen törenle kutlandı. Valilik tarafından organize edilen şenlikte Vali Vekili, Milletvekili, Rektör ve diğer protokol üyeleri nevruz ateşinin üzerinden atladı.
Uşak Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce Ergenekon İlköğretim Okulu'nda düzenlenen Nevruz Bayramı etkinlikleri büyük ilgi gördü. Protokol üyeleri, Vali Vekili Mehmet Önal tarafından yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı. Nevruz Bayramı etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. İlköğretim okulları arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından Vali Vekili Mehmet Önal, İl Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Osman Tobbaş, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ve Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, çekiçle demir örs dövüp yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladı.
Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, yüzyıllardan bu yana kutlanan Nevruz Bayramı ile ilgili bilgi verdi. Türkiye'nin kültürel değerlerini yaşatmak ve korumak adına başarılı olamadığını ifade eden Arıtürk şunları söyledi; “Müziğimizi, yemek kültürümüzü ve törelerimizi başka milletlere çaldırdık. Biz ise başka kültürlerin mesajlarını yayan müzikleri taklit edip çağdaşlık ve modernlik uğruna yabancı ülkelerin mutfak kültürüne adapte olmaya başladık. Kendi öz dilimizi dahi yeterince öğrenemeden birkaç yabancı dili öğrenmenin kaygısına düşmüş durumdayız.
Kendi klasiklerimizi öğretmeden ilköğretim okulundaki yavrularımıza yabancıların klasiklerini anlatmaya çalışıyoruz. Kısacası bizi biz yapan tüm değerlerimizi unutmaya, ihmal etmeye ve kaybetmeye başladık. Artık bu kültür erozyonunun önüne geçmemiz gerekiyor. Çünkü değerlerimizi ve kültürlerimiz çalarak kendilerine mal etmeye çalışan yabancılar sadece bununla kalmıyor bizi bölmeye ve tarih sahnesinden silmeye gayret ediyor. O kadar ileri gittiler ki Türk Milletinin özgürlük ve diriliş bayramı olarak yüzyıllardır kutladığı Nevruz'u bile sahiplenmeye, bir takım çarpık ve asılsız anlamlar yükleyip bölücülük çanağı haline getirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle hangi düşüncede olursak olalım 'Ben Türk'üm' diyebilen herkesin, Türk'ün ortak değerlerine birlikte sahip çıkması ve öncelikle milli olması şarttır”
Konuşmaların ardından tören, halkoyunları gösterisi ve yöresel türküler eşliğinde oynanan oyunlarla sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com