Uşak'ta, OBAF yaban hayvanlar için ormana yem bıraktı

Uşak'ta, OBAF yaban hayvanlar için ormana yem bıraktı
Türkiye Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Uşak’ta iki gün etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken kanatlı yaban hayvanları için ormanlık alanlara yem bıraktı.

Belirledikleri yüz noktada kanatlı yaban hayvanları ile geyikler için 6 ton yem bıraktıklarını belirten OBAF Başkanı İsmail Atalay, köylerde yaşayan vatandaşlara da bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Olta Balıkçılığı Federasyonu üyeleri kış aylarında yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. İki gün etkili olan kar sonucu bölgede buz tutan göletlerin üzerleri ile su ihtiyacını gidermek için bölgeye gelen yaban hayvanlarının kolayca ulaşabileceği alanlara buğday, arpa, mısır, ekmek bırakan OBAF üyeleri yemleme çalışmalarının birkaç gün daha devam edeceğini bildirdi.

OBAF Başkanı İsmail Atalay ise, kış aylarında yağan kardan sonra oluşan soğuk havanın yaban hayatını olumsuz etkilediğini ifade ederek beyaz örtünün haftalarca etkin olduğu ormanlık alanlarda yaban hayvanları için sürekli yem bıraktıklarını bildirdi.

Ekolojik dengenin korunması için kış aylarında yaban hayvanlarının gıda ihtiyacının karşılanması gerektiğini anlatan İsmail Atalay, “Kış aylarında bölgemizde yağan kar sonrası özellikle yüksek kesimlerde kar haftalarca zeminde kalıyor. Bu da yaban hayvanlarının yiyecek bulmasını zorlaştırıyor. Bizde ekolojik dengenin ve yaban hayatının sürekliliği için bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Doğadaki dengenin bozulması hepimizi olumsuz etkilediğini bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle köylülerin ve yerel yönetimlerinde kış aylarında yaban hayatını korumak için doğaya yem bırakmalı. Uşak önceki gün ve dün son 10 yılın en fazla kar yağışını aldı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı bir metreyi aştı. Bu nedenle OBAF olarak Milli Parklar Müdürlüğü ile koordineli olarak yemleme çalışması başlattık. Belirlediğimiz 100 noktada 6 ton arpa, buğday, mısır ve geyikler içinde balyalık saman bıraktık. Yemlemeyi daha çok ağaç dilberine yapıyoruz. Yeni bir yağış karşısında hem yemlerin kar altında kalmaması hem de hayvanların barınmasını kolaylaştırıyoruz" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com