Uşak'ta sportif olta balıkçılı yarışması

Uşak'ta sportif olta balıkçılı yarışması
Türkiye Sportif Olta Balıkçılığı Derneği (TUSOB) Karaağaç Göleti'nde, sportif olta balıkçılığı yarışması düzenledi. Yaklaşık 24 saat süren yarışmaya 58 yarışmacı katılırken sağanak yağmur nedeniyle yarışmacılar standartlara uygun balık yakalamayı başaram

Türkiye Sportif Olta Balıkçılığı Derneği (TUSOB) Karaağaç Göleti'nde, sportif olta balıkçılığı yarışması düzenledi. Yaklaşık 24 saat süren yarışmaya 58 yarışmacı katılırken sağanak yağmur nedeniyle yarışmacılar standartlara uygun balık yakalamayı başaramadı.
Uşak merkeze bağlı Karaağaç Göleti'nde düzenlenen yarışma Cumartesi akşam saatlerinde başladı ve 28 ayrı takımda 58 sportif olta balıkçısı yarıştı. Uluslararası yarışma kurallarının uygulandığı yarışma sırasında yağan sağanak yağmur nedeniyle yarışçılar umduklarını bulamadı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle 58 yarışmacının hiç biri de yarışma kurallarına uygun balık yakalayamadı. TUSOB Başkanı İsmail Atalay, yarışmaya Uşak ve çevre illerden katılan olta balıkçılarına katkılarından dolayı teşekkür etti. Yarışmayı olta balıkçılığını tanıtmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlediklerini anlatan Atalay, yarışma sonunda katılımcılara teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler verdi. Uşak'ta ilk kez bu tür bir yarışmanın düzenlendiğini kentteki su kaynaklarının verimli kullanılmasının büyük önem taşıdığını ifade eden TUSOB Başkanı İsmail Atalay, göletlerin bilinçsizce kiralanmasına da karşı olduklarını dile getirdi. Uşak'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karaağaç Göleti'nin verimli bir şekilde kullanılamadığını kaydeden İsmail Atalay, “ İlkimizde çok sayıda gölet var. Hiç biri verimli kullanılamıyor. Bazı göletlerimizde İsrail Sazanı istilası var. Dernek olarak biz göletlerin doğru bir şekilde verimli olarak kullanılmasını istiyoruz. Eşme Üçpınarlar ile Göleti'nde İsrail Sazanı stok tespit çalışması Karaağaç Göleti'nde de stok tespit çalışmaları yaptık. Göletlerin çoğunda sazan balığı kalmamış durumda. Bilinçsizce avlanma ve kiralanmadan kaynaklanan sorunların çözümlenmesi, su kaynaklarının daha verimli hale getirilmesi gerekiyor”dedi.
Karaağaç Göleti'nin 3 yıl önce kiraya verildiğini ve gölette vahşi avlanmadan kaynaklanan sorunların balık stoğunda ciddi bir azalma ortaya çıkardığını da ifade eden Atalay düzenledikleri yarışma ile ilgili de şunları söyledi; “'Uşak'ta çok sayıda gölet var. İlk kez sportif olta balıkçılığı yarışması düzenledik. Ancak olumsuz hava koşulları ve göletteki balık stoğunun yetersiz olması bizi üzdü.
Cumartesi gecesi çıkan fırtına ve sağanak yağmur nedeniyle arkadaşlarımız neredeyse 10 saat avlanamadı. Yarışma kuralları gereği değerlendirmeye alınacak balıkların boyunun en az 40 santimetre olması gerekiyordu. Yarışma boyunca arkadaşlar bu büyüklükte balık yakalayamadı. Tutulan küçük balıklar ise hakem heyeti tarafından gölete yeniden bırakıldı. Yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com