Uşak'ta vatandaşların bulduğu yaralı şahin tedavi edildi

Uşak'ta vatandaşların bulduğu yaralı şahin tedavi edildi
Uşak'ta vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan ve kanadında kırık olduğu anlaşılan Şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nde tedavi edildi.

Uşak Merkez ilçeye bağlı Çatalbayır köyü yakınlarına ormanlık alana giden vatandaşlar yaralı halde bir adet yırtıcı tür olan Şahin kuşu buldu.

Şahin’in sağ kanadında kırık olduğunu gören ve avcılar tarafından vurulduğu tespit eden vatandaşlar Şahin’i Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü'ne teslim etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ise Şahin’i tedavi etmek için Veteriner hekim çağırdı. Veteriner hekim yaralı Şahin'i tedavi ederek kırık olan kanadını sardı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Ulaşoğlu, kanadındaki kırıklar iyileşince Şahin’i doğaya geri salacaklarını söyledi. Vatandaşlar tarafından bulunarak kendilerine getirilen yırtıcı tür olan Şahin’i “Burkaz” adını verdiklerini de ifade eden Ulaşoğlu, bu tür yırtıcı kuşların avlanmasının yasak olduğunu avlayanlara ise 7 bin 500 TL ceza uygulandığını söyledi.

Şahin’in iyileşmesinin yaklaşık 4 ay süreceğini de belirten Uğur Ulaşoğlu, “Doğadaki türler ve bitki örtüsü ekolojik dengenin korunmasında önemli bir rol üstleniyor. Yırtıcı türler de bu dengenin önemli unsurlarından biri. Saldırgan bir yırtıcı olan Şahin yöremizde çok sık olmasa da rastlanıyor. Bu türlerin korunması için avlanmaları yasak. Avlayanlar hakkında ciddi para cezaları uygulanıyor. Bu kuşlar doğada tarla faresi, yılan ve çekirge gibi hayvanları yiyerek besleniyor. Bu nedenle yırtıcılar çiftçilerin dostu olarak bilinir ” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com