Uşak'taki görme engelli gençler judo öğreniyor

Uşak'taki görme engelli gençler judo öğreniyor
Uşak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Engelliler Spor Kulübü'nün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında 15 görme engelli genç judo öğreniyor.

Uşak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Engelliler Spor Kulübü'nün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında 15 görme engelli genç judo öğreniyor. Antrenörler eşliğinde haftada 4 gün eğitim alan görme engelli sporcular iller arası müsabakalara katılacak.
Atatürk Spor Salonu'nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün sağladığı imkanlarla uzman eğitmenler yardımıyla judo eğitimi alan 15 görme engelli sporcu büyük mutluluk yaşıyor. 7'si bayan 15 sporcu antrenmanlarda yaptıkları hareketler ve ortaya koydukları sempatik tavırlarla diğer sporcuların da ilgi odağı oluyor.
Engelliler Spor Kulübü'nün talebi doğrultusunda görme engelliler için açtıkları kursun önemine değinen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Kabay, engellilerden talep gelmesi halinde diğer branşlarda da kurs düzenleyebileceklerini söyledi. Amaçlarının görme engelli gençlerin spor yapmasını sağlamak ve onları topluma kazandırmak olduğunu da belirten Kabay, görme engelli sporcuların kursa büyük ilgi gösterdiğini ve iller arası yarışmalarda Uşak'ı temsil edeceklerini bildirdi.
Açılan kurstaki antrenmanları yakından takip eden ve engelli sporcuların sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışan Ahmet Kabay yaptığı açıklamada; “Herkes'in spor yapabileceğini göstermek için biz bu kursa önem veriyoruz. Uşak'taki diğer engelli vatandaşlarımız da açılacak yeni kurslara katılabilirler. Önümüzdeki günlerde zihinsel engelliler için de judo kursu açacağız. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak biz engelli kardeşlerimiz için her branşta kurs açmaya hazırız. Yeter ki onlar spor yapmak istesin. Elimizdeki tüm imkanları seferber etmeye hazırız” dedi.
Açılan kursta diğer sporcularla birlikte haftada 4 gün antrenman yapan ve gösterdikleri performansla eğitmenlerinin sempatisini kazanan görme engelli 15 sporcu hedeflerinin düzenlenecek yarışmalarda Uşak'ı en iyi şekilde temsil etmek olduğunu dile getirdiler. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen ve ısınma hareketleriyle başlayan antrenmanlarda rakiplerini yere fırlatan engelli sporcular yaklaşık bir aydır eğitim görüyor. Antrenör Vedat Yılmaz, eşliğindeki antrenmanlara engelli sporcuların yakınları da ilgiyle izliyor. İlk defa böyle bir kurs açtıklarını ve gelecek dönemlerdeki kurslara katılımın daha yüksel olmasını beklediklerini de ifade eden Antrenör Yılmaz, “Görme engelli arkadaşlarımız ilk günlerde biraz zorlandı ancak daha sonra judoyu sevmeye başladılar ve şimdi daha iyi performans sergiliyorlar. Kursa katılan engelli sporcularımızın hayata bakışı değişti ve kendilerine olan güvenleri arttı. Kurs sonunda engelli arkadaşlardan başarılı sporcular çıkacağını ve düzenlenecek yarışmalarda ilimiz adına derece alacaklarını umut ediyoruz” dedi.
Yaklaşık 3 ay önce Uşak Engelliler Spor Kulübü'nü kurduklarını kulübün amacının engelli gençler arasından iyi sporcular yetiştirmek olduğunu belirten judo sporcusu ve kulüp Başkanı Bekir Aydoğmuş, 2012 yılında değişik branşlarda etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti. Engellilerin de spor yapabileceğini ve katıldıkları judo kursu ile bunu kanıtladıklarını kaydeden Aydoğmuş ,” Oluşturduğumuz kulüp ilimizdeki engelli gençlere spor yapma imkanı sağlayacak. Kulübümüz bu tür kursları planlayarak ilgili kurumlara talepte bulunacak. Bunun ilk örneğini judo kursu ile verdik. Türkiye'deki bir çok ilde yaşayan engelliler spor yapıyor. Biz de spor yapabileceğimizi gösterip judo kursuna başladık. Engelliler arası yarışmalara katılıp ilimizi temsil edeceğiz. 2012 yılında zilli top ve satranç gibi alanlarda da kurslar açmayı planlıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com