Uşak’taki orman içi sulak alanlarda balıklandırma çalışması yapılacak

Uşak’taki orman içi sulak alanlarda balıklandırma çalışması yapılacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Olta Balıkçılığı Federasyonu Uşak’taki sulak alanlarda balıklandırma çalışması yapacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Olta Balıkçılığı Federasyonu Uşak’taki sulak alanlarda balıklandırma çalışması yapacak.
Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nce geliştirilen proje kapsamında öncelikle balıklandırma yapılacak sulak alanlarda su kalitesi incelenecek. Ardından stok ve su kalitesine uygun olarak hangi alana hangi tür balıkların bırakılacağı tespit edilecek. Çalışma sayesinde ildeki sulak alanlardaki balık üretimi ve elde edilen gelir artacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Ulaşoğlu, projenin sulak alanların daha verimli kullanılması için büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Sucul yaşamı korumak ve çevreye olan duyarlılığı arttırmak amacıyla bu projeye önem veriyoruz. Özellikle orman içi sulak alanlarda bu çalışmaları yapacağız. Göletlerdeki su kalitesi ve oksijen değerlerine bakacağız. Veriler doğrultusunda göletlere hangi tür balıkları bırakacağımıza karar vereceğiz” dedi.
Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay ise balıklandırma çalışmasının önemine değinerek projenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin katkısı ile hayata geçirileceğini söyledi. İlk kez orman içi sulak alanlarda balıklandırma çalışması yapılacağını da dikkat çeken İsmail Atalay, Türkiye’deki iç suların daha verimli kullanılması için bu tür çalışmalara önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. OBAF olarak iki yıldır DSİ ile göletlerde balıklandırma çalışmaları yürüttüklerini de anlatan İsmail Atalay, “ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve DSİ zaten her yıl balık stoklarımızın desteklenmesi için göletlere balık ekimi yapıyor. Biz de iki yıldır bu çalışmalara destek veriyoruz. Balıklandırma çalışmaları kadar kaçak avın önlenmesi de büyük önem arz ediyor. Ayrıca orman içi kapalı havzalardaki sular üzerinde Doğa Koruma ve Milli Parkalar tarafından yapılan bu projeye önem veriyoruz. Bu çalışmalar hem stokları arttıracak hem de gelir ve istihdama katkı sağlayacak” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com