Üsküdar Üniversitesi'nin "Engelsiz Okul" projesi

Üsküdar Üniversitesinin Engelsiz Okul projesi
Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öztürk:

İSTANBUL (AA) - Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Mustafa Öztürk, Türkiye'deki 8 milyon 500 bin engelliden yüzde 36'sının okuma yazma bilmediğini ifade ederek, "Okullarda ortak kullanım alanlarının engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesini istiyoruz" dedi.

Öztürk, Pendik Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'nde düzenlenen etkinlikte, Üsküdar Üniversitesi'nin "Engelsiz Okul" projesi hakkında bilgi verdi.

Üsküdar Üniversitesinin Türkiye'de ilk defa toplumda engelli bilincini oluşturmak adına sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiğini, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne projenin onayı için müracaat ettiğini anlatan Öztürk, proje kapsamında, İstanbul'daki tüm ilk ve ortaöğretim okullarında, toplumda engelli bilincini oluşturmak için bir sunum yapmak ve çocuklara yönelik hazırladıkları engellilerle ilgili belgeseli izlettirmek istediklerini kaydetti.

Türkiye'deki engelli profili ve engellilerin yaşadığı duygusal sorunlardan bahseden Öztürk, Üsküdar Üniversitesinin, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon ön lisans programı bulunduğunu, projenin bu bölümün tercih edilmesine de vesile olacağını düşündüklerini söyledi. 

Çocukların, bu farkındalıkla hem engellilere sahip çıkacağını hem de engelliler için daha yaşanılabilir dünya olmasına katkıda bulunacağını dile getiren Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de 8 milyon 500 bin engelli var. Bunun yaklaşık yüzde 36'sı okuma-yazma bilmiyor. Yani fiziksel koşullar yüzünden okula gidemiyor. Okullarda ortak kullanım alanlarının engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Bir de bizim için çok önemli olan, bir üniversitenin böyle birşey başlatmış olması. Şimdiye kadar hiçbir üniversite böyle bir sorumluluk projesi kapsamında çalışma yapmadı. Üsküdar Üniversitesi buna öncülük yapıyor. Bu öncülüğün diğer üniversitelere de örnek olmasını amaç ediniyoruz. Çünkü yaşadığımız dünyada fiziksel engeller yüzünden okuyamayan veya okula gidemeyen, okula gidemediği için de istihdam edilemeyen birçok engelli var. Bundan dolayı da büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bu proje sayesinde hem toplumda farkındalık oluşturmak hem engelli sorunlarına dikkati çekmek hem de engellilerin tanıtımını yaparak bir bilinç oluşturulmasını ortaöğretimden başlayarak sağlamak istiyoruz."

Konuşmanın ardından çocuklar, Mustafa Öztürk'ün senaryosunu yazdığı ve yönettiği engellilerle ilgili belgeseli izledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com