Üssünü vurup Türkiye’ye kaçtı

Üssünü vurup Türkiye’ye kaçtı
Türkiye sınırının çok yakınında bulunan Azaz kentinde sivilleri vurması emredilince muhaliflerin safına geçen bir pilotun, Halep’ten havalandıktan sonra geri dönerek kendi üssünü bombaladığı öne sürüldü.

Suudi Arabistan televizyo-nu El Arabia, pilotun helikopteriyle Türkiye’ye kaçtığını iddia etti

Suriye’de sivilleri öldürme emri aldığı için muhaliflerin saflarına geçen ordu mensuplarına bir de pilot eklendi. El Arabiya televizyonunun haberine göre, Suriye hava kuvvetlerinde görev yapan ismi açıklanmayan pilota, Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta bulunan Azaz kentini bombalama emri verildi. Helikopter tam kapasite silahla donatılarak havalandı. Sivillere ateş açmayı reddeden pilot Halep’te bulunan üsten havalandıktan sonra emir verilen kente gitmek yerine geri dönerek üssü bombaladı.

‘Silahsız uçma’ emri

Helikopterdeki bütün roketleri askeri üsse fırlatan Suriyeli pilot daha sonra Türkiye’ye kaçtı. El Arabiya televizyonu, haberin kaynağının hükümetten bir yetkili olduğunu ve Suriye radarlarının helikopterin Türkiye sınırları içine indiğini gösterdiğini ifade etti. Haberde bu olay sonrasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hava kuvvetlerine ait uçakları ve helikopterlere belli başlı kentlerde silahsız uçma emri verdiği belirtildi. Ayrıca Suriye liderinin pilotların başkanlık sarayını vurmasından endişe ettiği de öne sürüldü.

Suriye yalanladı

Arap blog siteleri de pilotun akrabalarının Esad’ın operasyonları yüzünden Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığını, pilotun da onların yanına gittiğini öne sürdü. El Arabiya’nın haberini yalanlayan Suriye yönetimi hiçbir askeri üssün bombalanmadığını açıkladı. Resmi haber ajansı SANA’ya konuşan yetkililer, “Pilotun Türkiye’ye kaçtığına dair haberler tamamen temelsizdir. Bazı Arap kanalları böyle yalan haberler yayımlayarak Suriye’ye karşı propaganda yürütüyorlar” diye konuştu.

Libyalı pilotlar da Malta’ya sığınmıştı

Arap Baharı
sırasında benzer bir olay da Libya’da yaşanmıştı. Muammer Kaddafi rejiminin emriyle Bingazi’deki ayaklananları bombalama emri alan Ali el-Rabti ile Abdullah El-Salhin isimli albay rütbeli iki pilot, Trablus’tan havalandıkları Fransız yapımı Mirage savaş uçaklarıyla Bingazi’deki sivilleri bombalamayı reddettikten sonra Malta’ya kaçarak sığınma talebinde bulunmuşlardı. Kaddafi Malta’dan uçakları iade etmesini istemiş, Malta hükümeti bunu reddederek uçakları silahsızlandırmıştı. İki uçak rejim devrildikten sonra La Valetta Havaalanı’nda düzenlenen törenle Malta Başbakanı Lawrence Gonzi tarafından Libyalı pilotlara iade edilmişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com