Üst Araması Cinsel Taciz Mi!

Üst Araması Cinsel Taciz Mi!
Havalimanlarında görevlilere yolcuları elleyerek arama yetkisi...

Amerika'ya gitmek isteyen 'avuçlanmayı' göze alacak!

ABD'deki havalimanlarında terör saldırıları olasılığına karşı artırılan güvenlik önlemleri tartışma yarattı. ABD'de onlarca havaalanına yerleştirilen ve 2011 yılına kadar sayılarının 1000'i geçmesi beklenen tüm vücut tarayıcıları yolcuları “çırılçıplak” gösteriyor. Bu tarayıcıların yolcuların özel hayatına müdahele olduğu ve kanserojen etkisi bulunduğu aylardır tartışılıyor.

Şüpheli buldukları kişilere elle arama yetkisi
Ancak Amerikan Ulaştırma Otoritesi (TSA) şimdi bir adım daha ileri giderek, güvenlik görevlilerine bu taramalarda şüpheli buldukları kişileri elle arama yetkisi verdi. Havalimanlarında bugüne kadar yapılan üstten arama tekniğinin aksine yeni yöntemde görevlilere yolcuların kalçalarını, göğüslerini ve cinsel organlarını üzerine basarak ve “avuçlayarak” arama hakkı veriliyor.

ABD'nin dört yanından protesto
TSA kararını, “Yalnızca tarayıcıya girmeyi reddeden ya da tarayıcı da şüpheli durumları olan kişilere uygulanacak, güvenlik için gerekli” diye savunsa da ABD'nin dört yanından protestolar gelmeye başladı. Washington Post gazetesinin haberine göre, bazı yolcular detaylı aranmayı reddettikleri için havaalanından atılıyor, bazı kişiler ise “12 yaşındaki kızımın tanımadığım bir adam tarafından ellenmesini ya da çıplak fotoğraflarının gösterilmesini istemiyorum” diye isyan ediyor. Ancak uygulamanın karşıtlarının başında asıl pilotlar geliyor. Pilot sendikaları üyelerine bu tarayıcılara girmeyi tercih etmezlerse uçmak zorunda olmadıklarını söyledi.

Yolculardan havalimanlarından uzak durma günü
Ülkenin en büyük beş sendikası, TSA'nın pilotları uygulamadan muaf tutmamamsı halinde greve gidecetlerini söyledi. TSA ve sendikalar arasındaki pazarlıklar sürüyor. Yolcular ise  24 Kasım'da ülkede havalimanlarından uzak durma günü düzenleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com