Üstün zekalı öğrenci ebeveynlerine seminer

Üstün zekalı öğrenci ebeveynlerine seminer
Ülke nüfusunun %2'sini oluşturan üstün zekalıların topluma kazandırılması, kabiliyetlerinin körelmeden geliştirilmesi amacıyla Kütahya Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi üstün zekalı öğrenci ebeveynlerine seminer düzenledi.

Ülke nüfusunun %2'sini oluşturan üstün zekalıların topluma kazandırılması, kabiliyetlerinin körelmeden geliştirilmesi amacıyla Kütahya Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi üstün zekalı öğrenci ebeveynlerine seminer düzenledi.
Üstün zekalılar ülke nüfusunun %2'sini oluşturuyor. Çoğu zaman toplumdan soyutlanan üstün zekalılar, kabiliyetleri doğrultusunda doğru kanalize edilmez ise kabiliyetleri köreliyor, toplumdan iyice uzaklaşıyor. Bu konuya dikkat çekmek isteyen Kütahya (Bilsem) Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi yöneticileri Kütahya'da eğitim gören üstün zekalı öğrenci velilerini bilinçlendirmek amacıyla bir seminer düzenledi.
Semineri Anadolu Üniversitesi Üstün Zekalılar Ana Bilim Dalı'ndan Abdullah Eker verdi. Gazetemize açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Üstün Zekalılar Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Abdullah Eker şunları söyledi: “Bugün burada bu semineri gerçekleştirirken, ailelerde en pratik olarak en çok hangi sorunlarla karşılaşıyorlarsa onlarla ilgili bilgi vermeye çalıştık. Bu çocukların çok çeşitli bir heterojen bir grup olması, çok farklı üstün zekalı bireyler olması, her bir bireye karşı ayrı yaklaşımlar gerçekleştirilmesi gerektiği burada en çok üzerinde durduğumuz ana başlıktı. Üstün zekalı çocukların aşırı duyarlı olması her anlamda, bedensel dokunsal aşırı duyarlılıktan, duygusal yoğunluk anlamında aşırı duyarlılığa kadar bu bağlamda karşılaştıkları sorunlar burada ailelerle en çok paylaştığımız bilgi paylaşımında bulunduğumuz konuydu” dedi.
Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Murat Fazıl Akkoç ise yapmış olduğu konuşmada yeteneğin her zerresine, zekanın her kıvılcımına ve maharetin en küçük ışığına bile ülke olarak ihtiyacımız olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Çocuğun üstün zekalı olması tek başına yetmiyor. Olmazsa olmazımız çok kitap okumak-yazmak. Yabancı dil öğrenmek. Üretime yönelik faydalı projeler yapmak. Değerler eğitimi almak. Ancak bu sayede yeni bilim adamları, yeni mucitler, yeni yazarlar, yeni şairler ve yeni müzisyenlere sahip oluruz. Uygar dünyada yerimizi korumak sağlamlaştırmak istiyoruz. Yeteneğin her zerresine, zekanın her kıvılcımına ve maharetin en küçük ışığına, bile ihtiyacımız var. Üstün zekalı-yetenekli çocuklarımızı daha fazla yitirmemek, feda etmemek için tüm gayreti göstermemiz gerekir” dedi.
Üstün zekalı öğrencilerin kabiliyetlerinin gelişmesi ve toplumdan soyutlanmamalarının çaresi ebeveynlerden geçiyor.
Üstün zekalı öğrenci velilerinin karşılaşabilecekleri sorunlar ve çocuklarıyla iletişimleri hakkında verilen seminere ebeveynlerin katılımı yüksekti. Bu tür bilgilendirme toplantılarının üstün zekalı öğrenci aileleri için çok büyük önem arzettiğini çoğu zaman çocuklarıyla iletişimlerinde problemler yaşadıklarını söylediler.
Seminerde ebeveynler sorularıyla öğrenme istediklerini akademisyenlere yöneltme imkanı buldu.
Haber: İ.Boz


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com