Usulsüz Atama İddiası

Usulsüz Atama İddiası
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kütahya Abdurrahman Paşa İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Sait Özdek'in, daha önceden “Anadolu” statüsü taşıyan bir okulda görev yaptığı gerekçesiyle, 22.12.2009 tarihinde Kütahya Anadolu Öğr

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kütahya Abdurrahman Paşa İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Sait Özdek'in, daha önceden “Anadolu” statüsü taşıyan bir okulda görev yaptığı gerekçesiyle, 22.12.2009 tarihinde Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesi'ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak mevzuata aykırı olarak atandığını iddia etti.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Abdurrahman Paşa İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni Sait Özdek'in, daha önceden Anadolu liselerinde hiç görev yapmadığı halde, MEBBİS modülü üzerinde görev yapmış gibi gösterilerek, Özdek'in Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesi'ne atamasının yapıldığını vurguladı.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk; Özdek'in 1989-1993 yılları arasında Kayseri Bünyan Lisesi'nde Edebiyat öğretmeni olarak çalıştığını; ancak MEBBİS'te aynı öğretmen 1989-1993 tarihleri arasında Kayseri Bünyan Anadolu Lisesi'nde çalışmış olarak gösterildiğini iddia etti. MEBBİS sisteminde Anadolu Lisesi'nde görev yapmış olarak yer alan Özdek'in, Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesi'ne 22.12.2009 tarihinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atandığını sözlerine ekledi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları söyledi: “Yapılan işlemin mevzuata aykırı olduğu, MEBBİS modülüne adı geçen kişinin bilgilerinin, gerçeğe aykırı bilgiler içerecek şekilde girildiği, söz konusu atamayı yapan yetkililerin konuyu inceleyip araştırmadan, görevlerini kötüye kullanarak atama yapmak suretiyle bu kişiye menfaat sağladıkları, onun yerine atanabilecek durumda olan kişilerin haklarının ihlal edildiği, adı geçen kişinin Anadolu liselerinde çalışma şartlarını taşıyan bir öğretmen olmaması nedeniyle, hak eden diğer öğretmenlerden hakkının gasp edildiği açıktır. Bu yönüyle adı geçen kişiye görevin kötüye kullanılarak menfaat sağlanması söz konusudur”
Özdek'in özlük ve sicil dosyası, MEBBİS kayıtları ve söz konusu atamaya ilişkin evrak ve dokümanlar incelendiğinde yapılan bir sahtekarlığın ortaya çıktığını iddia eden Koncuk yapılan atamanın mevzuata aykırı olduğunu tekrarladı. Koncuk, bu belgelerin, adı geçen kişinin şimdiye kadar “Anadolu” sıfatı taşıyan hiçbir okulda görev yapmadığını açıkça ortaya koyduğunu savundu. Koncuk, dolayısıyla Özdek'in Anadolu Öğretmen Lisesi'ne öğretmen olarak atama şartlarını taşımamasına rağmen atanmasının usulsüz olduğunu vurguladı.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen olarak, hakkın, hukukun, dürüstlüğün Milli Eğitim Bakanlığı'nda hakim olması gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “ Ancak MEB'de şaibeli olaylar yaşanmaktadır. MEB bu tür olayların engellenmesi konusunda tek bir adım atmamaktadır. Anadolu Lisesinde görev yapmadığı halde MEBBİS'te değişiklik yapılarak, bu öğretmenin Anadolu Lisesi'nde görev yapmış şekilde gösterilmesi ve Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesine Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atanması büyük bir skandaldır. MEB derhal bu usulsüzlüğe cevap vermelidir. Bu şekilde sahte bilgilerle ataması yapılan kaç kişi bulunmaktadır? Bu işin sorumluları derhal bulunmalı ve hak ettiği halde atanamayan öğretmenler adına sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu artık Milli Eğitim Bakanı olduğunu hatırlamalı ve Bakanlığına sahip çıkmalıdır.”(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com