Usulsüzlükleri görmezden gelip, geçiştirecek misiniz?

Usulsüzlükleri görmezden gelip, geçiştirecek misiniz?
CHP'li Kart Başbakan Erdoğan'a cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Üniversitesi’ndeki kadro ilanına ilişkin usulsüzlüklerin iptali, bu işlemleri tesis edenlerin yasal sorumluluğu hakkında üstünüze düşen görev ve sorumlulukların gereğini yapacak mısınız?

Yoksa bu konuyu da görmezden gelip, geçiştirecek misiniz?”
diye sordu.

Kart, Başbakan Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, 1 Aralık 2013 tarihinde bir gazetede yayımlanan ilana göre, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün; İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültelerindeki 150’yi aşkın öğretim üyesi alımı için kadro ilanı verdiğini hatırlattı. Diğer fakültelere ilişkin değerlendirmeler bir tarafa, Hukuk Fakültesi’ne ilişkin kadro ilanı değerlendirildiğinde, “doğrudan adrese–şahsa teslim” niteliğinde kadro ilanının görüldüğünü vurgulayan Kart, şunları ifade etti:

“Aslında ortaya çıkan tablo, Hükümetin, kamu yönetiminde ‘parti memuru’ anlayışı içinde yaratmış olduğu ‘partizan ve niteliksiz kadrolaşmanın’ kaçınılmaz bir sonucudur. YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK gibi ‘akademik’ nitelikte olması gereken kurumlarda da benzeri anlayış ve uygulamaların olduğunu; bu sebeple YÖK’ün, idari anlamda denetim görevi ve sorumluluğunu bihakkın yapmadığını yeri gelmişken ifade ediyoruz. Bu ve benzeri işlemlerin en hafif deyimiyle ‘görevi kötüye kullanma’ niteliğinde olduğu açıktır. Bu işlemlerin aynı zamanda ayırımcılık, nüfuz suiistimali ve çıkar yapılanması boyutları da araştırılmalıdır. Bu olgulara rağmen, konuyu bu aşamada YÖK nezdinde soruşturmanın ve kayıtlara intikal ettirmenin gerekli olduğu da bir diğer gerçektir.

Kısaca ve özetle soruyoruz: ‘’Kadro ilanına ilişkin usulsüzlüklerin iptali, bu işlemleri tesis edenlerin yasal sorumluluğu hakkında üstünüze düşen görev ve sorumlulukların gereğini yapacak mısınız? Yoksa bu konuyu da görmezden gelip, geçiştirecek misiniz?”  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com