"Üşüyoruz!.."

"Üşüyoruz!.."
Kütahya'ya, yapılan restorasyon çalışmaları sonunda Tarihi Kentler Birliği etkinliğinde Prof.Dr.Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nü kazandıran Büyük Bedesten, şimdi üşüyor.

Kütahya'ya, yapılan restorasyon çalışmaları sonunda Tarihi Kentler Birliği etkinliğinde Prof.Dr.Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nü kazandıran Büyük Bedesten, şimdi üşüyor.
Kütahya'ya, yapılan restorasyon çalışmaları sonunda Tarihi Kentler Birliği etkinliğinde Prof.Dr.Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nü kazandıran Büyük Bedesten, şimdi üşüyor.
'ISINMA SORUNU NEDEN GİDERİLEMİYOR'
Büyük Bedesten esnafı, bedestendeki ısınma sorunun bir yıldan beri çözülemdiğini dile getirerek, kendi imkanlarıyla bu taş yapıyı ısıtmalarının çok zor olduğunu, yetkili merciiler tarafındn gerekli izinlerin alınmasından sonra buraya merkezi ısıtma sisteminin yapılması gerektiğini dile getirdiler.
'TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL ALDI; AMA ŞİMDİ ESNAFI ÜŞÜTÜYOR'
Kayseri'de gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği'nde Prof.Dr.Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'ne 550 yıllık bir geçmişe sahip olan Büyük Bedesten'nin yapısını restore ederek kentin geleneksel çarşı kültürünün anıtsal bir simgesinin geleceğe taşınması, yapıyı yöresel somut olmayan kültürel mirası yaşatmaya yönelik yeni bir işlevle donatarak kentin sosyal, kültürel ve turizm yaşamına yönelik bir çekim merkezine dönüştürülmesi, yapının bulunduğu eski çarşının iki önemli sokağında sağlıklaştırma çalışması yapılarak geleneksel ticaret merkezinin yeniden canlandırılmasına önayak olması, her iki projede de Belediyenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarihi Kentler Birliği kaynaklarından yararlanması, bölge esnafı ve mülk sahipleriyle uzlaşıyı gözeten katılımcı ve paylaşımcı bir işbirliği sergilemesi nedeniyle Kütahya Belediye'sinin layık görüldüği daha önce Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından açıklanmıştı.
'ISINMA SORUNU GİDERİLMEDİĞİ İÇİN MÜŞTERİ BEDESTENE GİREMİYOR'
Büyük Bedesten'de geçtiğimiz yıl dile getirilen ısınma sorunun bu yılda devam ettiği, bedesten esnafı tarafından yinelendi.
Büyük Bedesten esnafı, Bedestendeki sorunların bitmediğini dile getirerek, bedestendeki ısınma sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini istediler. Yaz aylarında dahi Büyük Bedesten'nin tam olarak ısınamadığını savunan esnaf, özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte Bedesten'de bulunan dükanlarına girmek istemediklerini belirttiler
'YİRMİ DÜKAN VAR AMA SADECE BİR KISMI HALKA HİZMET VEREBİLİYOR'
Büyük bedesten'de 20 adet dükanın olduğunu söyleyen esnaf, bu dükkanların da bedestendeki olumsuzluklar yüzünden halka tam olarak hizmet veremediklerini ve sadece 5-10 dükanın açık olduğunu özellikle belirterek, şu şikayetlerde bulundular:
'Kütahya için çok büyük bir öneme ve kültüre sahip olan Büyük Bedesten valiliğimiz ve belediyemiz tarafından restore edilerek hizmete açıldı. Ancak bedestenin çok büyük olması ve tarihi değerenin olmasından dolayı ısıtma sistemi döşenmedi ıstıma sistemi döşenmediği için bedestenin içi ısıtılamıyor. Isıtılamayan bedesten, esnafın iş yapmasını engelliyor.'
'BEDESTENİN AYDINLATILMA SORUNUDA ÇÖZÜM BEKLİYOR'
Sorunlarının yetkililer tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirten esnaf, ayrıca ısınma probleminin yanı sıra aydınlatma sorunun da çözülemediğini kendi çabalarıyla dükkanlarının önlerine gece lambasına benzer lambaları monte ettiklerini söylediler
Büyük Bedesten'in sorunlarını sıralayan dükkan sahipleri;' Bedesten çok soğuk ve biz kendi imkanlarımızla bedesteni ve dükkanlarımızı ısıtamıyoruz. Soğutan bazı arkadaşlarımız hasta oluyor. Ayrıca bedestenin içi çok soğuk olduğu için de müşteri içeri girmiyor. Bedestenin tanıtımı yeteri derecede yapılamadığı için Kütahyalıların birçoğu burada bir bedesten olduğundan haberleri yok. Birçok arkadaşlarımızla zararına çalışıyoruz. Bedestenin giriş kapısının camlı sürgülü kapı olması gerekiyor.' şeklinde Büyük Bedesten ile ilgili sorunları vurguladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com