Utanç davasında tutuklu kalmadı

Utanç davasında tutuklu kalmadı
Sakarya'da 14 yaşındaki kız çocuğu Ö.C'ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla tutuklu yargılanan 20 sanık tahliye edildi.

Sakarya'da 14 yaşındaki Ö.C'nin cinsel istismar ve tecavüze uğradığı iddiasıyla ilgili görülen davaya 20'si tutuklu, 15'i tutuksuz 35 sanık ve avukatları katıldı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, yaklaşık 15 saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi.

Duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti, sanıklara yurt dışı yasağı koydu.

4 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılırken, davanın içeriğine ilişkin de yayın yasağı kararı verildi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Haziran ayında 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları ileri sürülen 35 sanıktan 20'si tutuklanmıştı.

Firari kamu görevlisi hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Adapazarı’nda 3 ay önce 14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.C.’ye, aralarında iki polis müdürünün de bulunduğu 31’i öğrenci 35 kişinin cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili davaya dün Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşma öncesi adliye önüne gelen kadın örgütleri Ö.C.’ye destek verirlerken, çocukları cinsel istismar suçundan yargılanan aileler ise kadın örgütlerine, “Bizimkiler de çocuk. Ne tecavüzü!” diye bağırarak tepki gösterdi. Sakarya Kadın Platformu açtıkları pankartla olayın takipçisi olacaklarını ilan etti. Platform adına açıklama yapan Özgül Karaman, “Fethiye ve N.Ç. davalarında adalete olan güveni sarsan sonuçlardan sonra, bu davanın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Gelenekselleşen taciz ve tecavüz sisteminin ortadan kalkması için atılan her adım hayati önem taşımaktadır” dedi.

AİLELERİN İSYANI

Basın açıklaması sırasında, davada tutuklu olarak yargılanan ve yaşları 18’den küçük olan çocukların aileleri tepki göstererek kendi çocuklarının da mağdur olduklarını öne sürdü. Davada oğlu tutuklu bulunan Ekrem Y. olayın tecavüz olmadığını savunarak, “Oğlum sporcu idi. Bugün futbol oynaması gerekirken cezaevinde. Olaya tek taraflı bakılmaması gerek. Bu kız okulda, sınıfta herkesle beraber olmuş. Bu kız mağdur oluyor, bizim çocuklar tecavüzcü oluyor. Onun anne babasının da sorumluluğu var” diye konuştu.

GİZLİLİK KARARI

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Ö.C.’ye tecavüz iddiasıyla ilgili Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 ayrı dava açıldı. Davanın bugün başlayan duruşmada mahkeme gizlilik kararı aldı. Sanık ve mağdur avukatları dışında duruşma salonuna kimsenin alınmaması yönünde karar verdi. 16’sı tutuklu 1’i gıyabı tutuklu 34 sanıklı davada, duruşma ilanında yer alan sanık isimlerinin ilk defa rumuzlu olarak yazılması dikkat çekti.

VİDEOSU GELECEK

Bu arada dün başlayan duruşmaya 16’sı tutuklu 33 sanık gelirken, davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, 14 yaşındaki Ö.C.nin anne ve babasının ifadesini aldı. Daha sonra ara veren mahkeme sanıkların kimlik tespitlerini yaptı. Duruşmaya olay sonrasında koruma altına alınan 14 yaşındaki Ö.C.nin katılmayacağı, mahkemede sosyal uzmanlar tarafından alınan videosunun izleneceği öğrenildi. Polis ve sosyal uzmanların da hazır bulunduğu bir ortamda Ö.C.’nin ifadesinin alındığı, küçük kızın yeni bir tramva geçirmemesi için duruşmaya gelmeyeceği belirtildi.

60 YIL İSTENDİ

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, yurtdışına kaçan polis müdürü N.Ş. hakkında ’Çocuğun basit cinsel istismarı, zincirleme çocuğun nitelikli basit istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ gibi suçlardan 60 yıl kadar hapis cezası istenirken, diğer polis müdürü E.T. için de ’Zincirleme çocuğun cinsel istismarı, nitelikli hürriyetten yoksun bırakma’ suçlarından 30 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Diğer sanıklar için ise ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetten yoksun bırakmak’ suçlarından ayrı ayrı olmak üzere 20 yıl ile 35 yıl arasında hapis cezaları talep ediliyor.

TWITTER'DAN TEPKİ YAĞDI

Deniz Akbas - Sinir katsayım tavan.

ismail cingoz - 14 yasindaki cocuga tecavuz davasi saniklarina tahliye, iflas etmis adaletin, dizboyu sefaletin, tukenmis ahlakin UTANC belgesidir+++

isinelicin - Bu davada bugun ilk durusmada tum tutuklular da serbest birakildi deniyor

CezaiR..- Su icmek icin uyanmistim ki, O.C. davasini (dava'sizligini) ogrendim sayenizde.. Simdi sinirden ve vicdan acisindan uyuyamiyorum!!

gulsahkaan ?- @CahideEkengil tecavuze ugrayana o.c. dıyolar!acaba hakaretten dava mı acsa?tecavuz edenler tahliye oldu,hakaret edenlere de ödül verirler (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com