Utanç Davası'nda yine karar çıkmadı

Utanç Davası'nda yine karar çıkmadı
Kamuoyunda ‘Utanç Davası’ olarak bilinen N.Ç. davasında, Yargıtay’ın 'kısmi bozma' kararının ardından yapılan ikinci duruşmada da karar çıkmadı. 1 kadın hakkında ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkartıldı.
Yargıtay’ın 'kısmi bozma' kararının ardından ilk duruşmaya tutuklu 5 sanık katılmazken, tutuksuz yargılanan sanıklardan 19'u katıldı. Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen dava duruşmasında daha önceki duruşmalara mazeretsiz katılmayıp ifade vermeyen 19 kişiden 17'si ifade verdi. İkinci duruşmaya katılmayan ve ifade vermeyen 1 kadının tutuklanması çıkartılarak ifade verilmesine karar verildi. İfade vermeyen 1 kadının tutuklanmasının ve ifade alınması için duruşma, 21 sanıkla ilgili eksikliklerin giderilmesi için 17 Temmuz tarihine ertelendi.
 
"MAĞDURE MAĞDUR EDİLMEKTEDİR"
 
Duruşmanın ardından N.Ç.'nin avukatlarından Erdal Kuzu, mahkemenin Yargıtay’ın bozma ilanına karşı aradan 6 ay geçmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir görüş belirtmediğini söyledi.

Mahkemenin bütün sanıkların ifadeleri alındıktan sonra Yargıtay ilamına karşı bir karar vereceğine dikkat çeken Kuzu, "İfadeler alındıktan sonra mahkeme ya eski kararında direnecek ya da yeni bir karar verecek. Bugünkü duruşmada karar çıkmasını bekliyorduk. Ama bu gerçekleşmedi. Mağdure yeniden mağdur edildi. Şu aşamada ifadesi alınmayan 1 kadının ifadesinin alınması için yeniden tutuklama kararı çıkartıldı. Sanığın ifadesinin alınması için zorla getirilme kararı verildi. Bugün görülen dava duruşmasında karar çıkar diye düşünüyordum" dedi.

Yargılananların tamamının tutuksuz yargılandığını ifade eden Kuzu, "Yargıtayın bozma ilamı bizleri tatmin etmiyor. Mahkemeye sunduğumuz dilekçede de belirttik. Zincirlemenin uygulanmasını ve cezaların artırılarak verilmesini istiyoruz ki en azından kamuoyu vicdanın tatmin edilmesi için. Bunun için de 7 Haziran'ı bekliyorduk. Ama yine karar çıkmadı. N.Ç. davasının toplumun genelini ilgilendiren bir dava olduğu için buradan çıkacak sorun diğer bütün davalar için emsal temsil edecek. Bu davanın sürekli gündemde olması olumlu. Kamuoyunun da bununla ilgilenmesi bu süreci daha da hızlandıracağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
 
Kamuoyunda, utanç davası olarak bilinen olay, 2002 yılında Mardin'de yaşandı. O tarihlerde 13 yaşında olan N.Ç., iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandı. Aralarında Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü ve bir yüzbaşının da bulunduğu 25 kişi N.Ç. ile ilişkiye girdiği iddia edildi. Olayın duyulması üzerine N.Ç. ile ilişkiye girenler ve küçük kızı pazarlayan iki kadın hakkında dava açıldı. Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 10 yıl süren yargılama sonunda 24 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza verdi ve iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 ay-4 yıl 10 aya indirdi. N.Ç.'yi erkeklere pazarlamaktan yargılanan iki kadına ise 9'ar yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği cezalarla kapattığı davayı kısmi bozarak, yeniden görülmesi için dosyayı Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com