Utanç davasında zamanaşımına doğru

Utanç davasında zamanaşımına doğru
Kamuoyunda, 'Utanç Davası' olarak bilinen ve 10 yıldan beri devam eden N.Ç. davası, Yargıtay'ın kısmı bozma kakarından sonra yeniden görülmeye başlandı.

21 sanığın tutuksuz yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında biri kadın 2 kişi hakkında ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkartıldı. N.Ç'nin avukatlarından Erdal Kuzu, mahkemenin Yargıtayın bozma ilanına karşı aradan 5 ay geçmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir görüş belirtmediğini ifade ederek, Temmuz ayına kadar karar çıkmaması durumunda davanın zaman aşımına uğrayabileceğini söyledi. Mardin'de, 2002 yılında henüz 13 yaşında olan N.Ç., adlı kızın 24 kişinin tecavüzüne uğraması nedeniyle açılan ve 10 yıl sonunda yerel mahkemenin verdiği kararların Yargıtay tarafından kısmı olarak bozulması nedeniyle Mardin 1'inci Ağır Ceza mahkemesinde yeniden görülen davanın bugün ikinci duruşması yapıldı. N.Ç., adına davayı takip eden Mardin İHD Şube başkanı Erdal Kuzu'nun da hazır bulunduğu duruşmaya tutuklu 5 sanık katılmazken, tutuksuz yargılanan sanıklardan 19'u sanık katıldı.

Daha önceki duruşmalara mazeretsiz katılmayıp ifade vermeyen 19 kişiden 17'sinin ifade verdiği belirtilirken, ifade vermeyen 1'i kadın 2 kişi hakında ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkartıldı. Duruşma, 21 sanık ile ilgili eksikliklerin giderilmesi için 7 Haziran tarihine ertelendi.

'7 HAZİRAN'DA KARAR ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ'

Duruşmanın ardından N.Ç'nin avukatlarından Erdal Kuzu, mahkemenin Yargıtay'ın bozma ilanına karşı aradan 5 ay geçmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir görüş belirtmediğini söyledi. Mahkemenin bütün sanıkların ifadeleri alındıktan sonra Yargıtay ilamına karşı bir karar vereceğine dikkat çeken Kuzu, İfadele alındıktan sonra mahkeme ya eski kararında direnecek yada yeni bir karar verecek. Şu aşamada ifadesi alınmayan sanıkların ifadesinin alınması için zorla getirilme kararı verildi. 7 Haziran'daki duruşmada karar çıkar diye düşünüyorum. Bu tarihte karar çıkmazsa dava zaman aşımı tehdidi ile karşı karşıya kalabilirdedi.

Yargılananların tamamının tutuksuz yargılandığını söyleyen Avukat Kuzu, Yargıtayın bozma ilamı bizleri tatmin etmiyor. Mahkemeye sunduğumuz dilekçede de belirttik. Zincirlemenin uygulanmasını ve cezaların artırılarak verilmesini istiyoruz ki en azından kamuoyu vicdanın tatmin edilmesi için. Bunun için de 7 Haziran'ı bekleyeceğiz. N.Ç davasının toplumun genelini ilgilendiren bir dava olduğu için buradan çıkacak sorun diğer bütün davalar için emsal temsil edecek. Bu davanın sürekli gündemde olması olumlu. Kamuoyunun da bununla ilgilenmesi bu süreci daha da hızlandıracağını düşünüyoruz dedi.

OLAY NASIL OLMUŞTU

Kamuoyunda, Utanç davası olarak bilinen olay, 2002 yılında Mardin'de yaşandı. O tarihlerde 13 yaşında olan N.Ç, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandı. Aralarında Kaymakamlık yazı işleri müdürü ve bir Yüzbaşınında bulunduğu 25 kişi N.Ç ile ilişkiye girdi. Olayın duyulması üzerine N.Ç ile ilişkiye girenler ve küçük kızı pazarlayan iki kadın hakkında dava açıldı. Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 10 yıl süren yargılama sonunda 24 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza verdi ve iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 ay-4 yıl 10 aya indirdi. N.Ç'yi erkeklere pazarlamaktan yargılanan iki kadına ise 9'ar yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği cezalarla kapattığı davayı kısmı bozarak, yeniden görülmesi için dosyaya Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com