UTSO geri dönüşüm sektörüne teşvik istiyor

UTSO geri dönüşüm  sektörüne teşvik istiyor
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, geri dönüşüm sektörünün desteklenmesi için hazırladıkları raporu ilgili bakanlıklara ulaştırdıklarını söyledi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, geri dönüşüm sektörünün desteklenmesi için hazırladıkları raporu ilgili bakanlıklara ulaştırdıklarını söyledi. Uşak’ın geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren 55 firmaya sahip olduğunu belirten Kuvvet, “Sektörün uluslar arası piyasada rekabet edebilir hale gelmesi için işçi ve elektrikte teşviği istiyoruz” dedi.
Uşak'ın geri dönüşüm sektöründe önemli bir merkez haline geldiğini ve günlük 450 ton pamuk ve ligralı kırpıntısı işlediğini kaydeden UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, akademisyenlerin desteği ile sektörle ilgili rapor hazırladıklarını ifade etti. Hazırladıkları raporu ilgili bakanlıklara, Uşak Milletvekillerine ve UTSO üyelerine ulaştırdıklarını da anlatan Mustafa Kuvvet, “Geri dönüşüm sektöründeki firmalarımızda yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor. Sektörün güçlü olduğu illerle birlikte istihdam ve ekonomiye olan katkı daha yüksek. İşçi ve Elektrik teşviği sağlanmaz ve kırpıntı ihracatının önüne geçilmezse sektör bitme noktasına gelir” dedi.
İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerden kamyonlarla taşınan tekstil teleflerinin aralarında Uşak’ın da bulunduğu sektörde öncü olan illerdeki tesislerde işlendiğini söyleyen UTSO Mustafa Kuvvet, " Hazırladığımız raporda potansiyel, sorunlar ve istihdama olan katkıyı net bir şekilde ortaya koyduk. Her yıl yaklaşık bir milyon ton civarında geri kazanılabilir tekstil atığı ortaya çıkıyor. Bu atıklar çöpe gittiği için hem ekonomik kayba uğruyoruz hem de çevreye zarar veriyoruz. Geri dönüşümü daha etkin bir sektör haline dönüştürebilirsek sadece pamuk üretiminde kullandığımız 793 bin 072 hektar sulanabilir verimli alan başka bir tarım ürünü için kullanılabilecek. Son dönemlerde Çin’e yapılan kırpıntı ihracatına arttı. Ülke olarak günlük yaklaşık 450 ton kırpıntı ihraç ediyoruz. Bu önümüzdeki aylardan itibaren bin tona yükselecek. Kırpıntı ihracatı sektörü bitirme noktasına getireceği gibi Türkiye'ye de katma değer sağlamıyor. Devlet ise kırpıntı ihracatından daha az vergi elde ediyor. Bu kırpıntılar işlenerek nihai ürün olarak ihraç edildiğinde ise hem devlet daha fazla vergi elde edecek hem de sektörün istihdama ve ekonomiye olan katkısı giderek artacak. Biz bu nedenle kırpıntı ihracatının önlenmesini istiyoruz. Akademisyenlerden aldığımız yardımla hazırladığımız raporda bütün bu verileri ayrıntılı olarak ortaya koyduk. Hazırladığımız raporu da ilgili bakanlıklara ulaştırarak işçi ve elektrik teşviği istediğimizi belirttik. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret ederek 5084 sayılı teşvik uygulamasındaki gibi bir teşvik istediğimizi ilettik” dedi.
Sektörün desteklenmesi için Uşak Valisi, Uşak Milletvekilleri ve Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu ile birlikte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı da ziyaret ettiklerini anlatan Mustafa Kuvvet, “Tekstil kırpıntılarının geri dönüşümü haricinde, Uşak; günlük 20 ton kapasiteli hurda oto lastikleri işleme tesisinde, dönüşümden 15 ton kauçuk ve 5 ton çelik elde etmektedir. Bu ürünler Avrupa'da asfalt yollar, futbol sahalarının çimlerinin arası, tartan pist, yürüyüş yolları çocuk oyun sahaları dahil bir çok farklı sektörde kullanılıyor.
Uşak polyester elyaf ihtiyacını da pet şişe artıklarından elde etmektedir. İlimizde günlük 450 ton sadece pamuk ve ligralı kırpıntısı işlenmektedir. Geri dönüşüm sektöründe 55 firma faaliyet gösteriyor ve bu firmalarda yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com