“Üyelerimiz torba yasadan mutlaka yararlanmalı”

“Üyelerimiz torba yasadan mutlaka yararlanmalı”
Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, üyelerinin 'Torba Yasası' olarak nitelendirilen yasadan mutlaka yararlanmaları çağrısında bulundu.

Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, üyelerinin 'Torba Yasası' olarak nitelendirilen yasadan mutlaka yararlanmaları çağrısında bulundu.
Yiğit, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ekonomik göstergelerin istenilen seviyelerde olmasa da giderek düzeldiği, kredi faizleri ile birlikte enflasyonun düştüğü süreçte, 2009 ve 2010 yılları içerisinde alınan tedbirler sonucunda kısmen de olsa olumlu yönde toparlanma sürecine girdiğini belirtti.
Krizde esnafın ayakta kalma mücadelesi verdiğini anımsatan Yiğit, 'Torba Yasanın, esnafın içerisinde bulunduğu birçok sorunu çözeceğine inanıyoruz. esnaf ve sanatkarımızın yüzde 60'ından fazlası Torba Yasa'da yer alan sorunlar ile boğuşuyor. Torba yasanın yürürlüğe girmesi ile büyük ölçüde çözülecektir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız da yasayı onaylamıştır. Artık sıra gerek esnafımızın gerekse vatandaşlarımızın başvuru yapmasına gelmiştir.' diye konuştu.
Başkan Yiğit, aftan yararlanmak isteyen esnafların gerekli olan başvurularını yapmaları gerektiğini belirterek, 'Yaşanan küresel krizden sonra devletin esnafa yönelik bir çalışma içinde bulunması güzel bir olay. Esnaflarımızın bunu dikkate alması gerekiyor. SGK'ya, Bağ-kur'a, Vergi Dairesine, ve çeşitli meslek odalarına borcu olan esnaflarımız buna dikkat etmelidir. Bu yapılandırmada mutlaka faydalanmalıdırlar. Torba Yasa'nın içeriği tam olarak bilinmemekle birlikte borçların sadece anaparaları alınacak, tüm faizler silinerek enflasyon oranında hesaplanacak. Anaparanın ödemesi de enflasyon üzerinden ayarlama yapılarak gerçekleştirilecek.Üyelerimize aftan yararlanmak için gerekli olan kurumlara müracaat ederek, bu tür yapılandırmadan faydalanmak bulunmaz bir fırsat. Aftan yararlanmak için iki ay zarfında belirlenecek takvim dahilinde taksit taksit veya peşin ödeme imkanları sunuluyor' dedi.
'SİCİLİ BOZULAN ESNAFLAR DA DÜZE ÇIKACAK'
Yiğit, kriz nedeni ile zor duruma düşmüş, kendisine çek verilmeyen, kredi kartı alamayan esnafların da bu af kapsamında sicillerinin düzeleceğini belirterek, 'Kriz sonunda sicili bozulan, kredi kartını, çekini ödeyemeyen, senetten dolayı da sicili bozulan esnaflar için de bir fırsat olduğunu düşünüyoruz..Üyelerimiz mutlaka olarak bu yapılandırmaya girmeleri gerekiyor.Yapılan yapılandırma sonunda da borçlarını aksatmadan ödemeleri gerekiyor.Bu konuda da bir yıl içinde iki kere taksitini aksatan kişiler maalesef bu yapılandırmadan faydalanamıyor. Daha önce de bunun gibi yapılandırmalar oldu ancak, esnaflarımız bilgi sahibi olmadığı için bu yapılandırmalardan faydalanamadı. Bu yapılandırmalar kapsamında, yapılandırması bozulan esnaflarımıza borcu olan anapara ve faiziyle birlikte tekrar karşısına yüklü miktarlarda ödeme çıktı. Böyle olunca da esnaflarımız zor durumda kalıyor. Esnaflarımız bu konuyu takip etsin ve araştırsın. Hangi kuruma borcu var ise bunu ödeme yoluna gitsin. Devlet alacağını alır, bu tür fırsatlar her zaman esnafların karşısına çıkmaz. Bu tarihi bir fırsattır. Bu fırsatı da değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum' diye konuştu.

'MALİ AFFIN SICAK PARA DÖNGÜSÜNE KATKISI OLACAK'
Af kapsamındaki esnaflara verilecek olan hakların piyasada durgun olan sıcak para döngüsüne katkı sağlayacağına inandıklarını ifade eden Başkan İbrahim Yiğit, 'Yapılandırmayla ilgili olarak bozuk sicili olan esnaflarımız da bu yapılandırmadan faydalanabilecek. Böylece kendisine verilmeyen çekler verilecek. Kırmızı çizgi diye tabir edilen çizgilerden kurtulacaklar. Kredi kartları verilecek. Böylece ödemelerini yapabilecek ve piyasada nakit döngüsünün, sıcak para döngüsünün sağlanacağına inanıyorum. Bu esnaflarımız yeniden kredi başvurusunda bulunacak. Kredi alabilecekler.Böylece döngü sağlanmış olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, çeşitli kurum ve kuruluşlara borcu olan esnaflara bir duyuruda bulunarak, borcu olan esnafların ödemelerini kredi kartları ile de yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com