Uygur Türkleri ABD'de Gösteri Yaptı!

Uygur Türkleri ABD'de Gösteri Yaptı!
Uygur Türkleri Washington'da insan haklarına karşı gösteri yaptı...

ABD'nin başkenti Washington, Tibetlilerden Tayvanlılara, Uygur Türklerinden Amerikan insan hakları kuruluşlarına, Çin'e yönelik geniş protesto gösterilerine sahne oldu.

BEYAZ SARAY'IN ETRAFINDA TOPLANDILAR
Sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Çin Devlet Başkanı Hu Jin Tau'yu Beyaz Saray'a kabul ettiği saatlerde sayıları hayli artan protestocular, Beyaz Saray'ın önündeki kaldırım ile çevresindeki caddeleri doldurdu.

Uygur Türklerinden Tibetlilere, Tayvanlılardan Vietnamlılara, Amerikan insan hakları kuruluşlarından çevrecilere, farklı protestocuların sloganlarının aynı anda Beyaz Saray'ın etrafında yankılandığı gösteride, tüm katılımcıların Çin'e yönelik ortak eleştirisi insan hakları, demokrasi ve özgürlük alanında oldu.

Protestocular, Hu'nun üzeri çarpı işaretli portresini taşıdı, protestolarını Uzakdoğu danslarıyla da süsledi.

Buna karşın, ABD'de okuyan bazı Çinli öğrenciler de Hu'ya destek vermek için Beyaz Saray'ın etrafına toplandı. Çin'i destekleyenler ile eleştirenlerin karşılıklı kaldırımlara yerleştiği ortamda, tarafların birbirlerine karşılıklı sloganlarla yanıt verdikleri görüldü.

Beyaz Saray'ın daimi protestocuları da bir yandan sağlık sigortası, nükleer silahlar gibi alanlardaki kendi protestolarını dile getirirken, bir yandan da Çin'i protesto edenlere destek verdi.

"OBAMA KENDİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMALI"
Protestolara katılan Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Ömer Kanat, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, ABD Başkanı Barack Obama'nın Çin'e taviz verdiğini savundu.

Obama'nın kendi değerleri ve Amerikan değerlerine sahip çıkması gerektiğini belirten Kanat, "Obama, Çin'e taviz vermekle hiçbir yere varamaz. Hu'nun burada olması aslında bir fırsat. Obama'nın bu fırsatı değerlendirerek, Amerikanın sahip çıkacağı değerleri açık şekilde ortaya koyması lazım. Ancak ondan sonra ticareti konuşması lazım" dedi.

Kanat, sabah saatlerinden itibaren Beyaz Saray'ın önünde toplandıklarını, akşama kadar da burada kalacaklarını kaydetti.

Amerika'daki "Bütün Kızlara İzin" derneğinin yöneticilerinden Tessa Dale de Çin'in tek çocuk kuralını protesto ettiklerini söyledi. Tek çocuk sınırlaması nedeniyle Çin ailelerin erkek çocuk tercih ettiğini belirten Dale, bu nedenle yeni doğan kız çocuklarının öldürüldüğünü, Çin'in bu uygulamasına son vermesi, tüm kız çocuklarının yaşama hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

BEYAZ SARAY'IN GİRİŞİNE BARİYER
Dışarıda protestolar sürerken Beyaz mSaray'ın önü ve çevresinde de ciddi güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti.

Normal günlerde Beyaz Saray'ın demir parmaklılarına kadar gelebilen protestocular bu kez karşı kaldırımdan öteye geçemedi. Hatta, sadece kaldırımdan aşağı tek adım atanlar bile polis tarafından sert şekilde uyarıldı.

Bunun yanında, Beyaz Saray'ın giriş kapısının da bariyerlerle kapatıldığı görüldü.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com