Uyku hapı hafızayı güçlendiriyor

Uyku hapı hafızayı güçlendiriyor
Uzmanlar yaptıkları araştırmada tartışmalı bir sonuca ulaştı. Bazı uyku rahatsızlıklarında kullanılan zolpidem içeren hapların beyindeki hafıza kabiliyetini geliştidiği belirtildi.
ABD'de yapılan tartışmalı bir araştırmada uyku hapı almanın hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı. Bir grup bilim insanının yaptığı araştırmada keşfedilen mekanizmanın beyinde hafızayı üçlendirebildiği ve uzmanlara göre zolpidem içeren ilaçlar bu süreci yerine getiriyor. 
 
Daha önceki araştırmalarda uyku haplarının hafıza da dahil sağlığa olumsuz etki yaptığı ifade edilmişti. Yeni araştırma ise ilk kez uyku iğinin hipokampusta hafızayı konsolide rolü oynadığını iddia ediyor. Uyku iğleri uyku anında bir saniye ya da daha az bir sürede gerçekleşen beyin aktivitelerini patlamalarıdır. 
 
Daha önceki araştırmada uyku iğleri ile hafızayı konsolide etmek arasında bağ olduğu bulunmuştu. 
 
Riverside California Üniversitesi'nden Dr. Sara Mednick "Çok yaygın olarak kullanılan ilacın hafızayı geliştirdiğini keşfettik. Bu uykuyu manüple ederken hafızanın geliştiğine işaret eden ilk çalışma. Uyku haplarının uykudan hafıza sorununa kadar güçlü bir araç olduğunu söylüyoruz" dedi. 
 
Dr. Mednick zolpidem içeren ilaçların Alzheimer, demans ve şizofreni gibi zayıf hafızalı hastalarda da kullanılabileceğini belirtti. Uyku sorununun gittikçe yaygınlaştığını söyleyen doktor, bu araştırmanın yeni tedavi için yeni bir kapı açtığını iddia etti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com