Uyku sorunlarını ciddiye alın!

Uyku sorunlarını ciddiye alın!
Bilim insanlarının iddiasına göre uykusuzluk çeken insanlar kalp yetmezliğine daha çok yatkın oluyor. Az ya da kötü uyku uyuyan bir kişinin normal uyku uyuyana göre üç kat daha fazla risk altında olduğu belirtildi.

Uzmanlar uykunun kalp sağlığı için çok önemli olduğunu kaydediyor. 20 ile 89 yaş arası 54 bin 279 kişinin üç önemli insomni belirtisinden muzdarip olup olmadıkları 11 yıldan uzun süre izlenerek kaydedildi. Bunlar rahatsız uyumak, rahatsız uyanmak ve uyandığında kendini tazelenmiş hissetmemek. Uzmanlar bunlardan birinin görünmesi kalp yetmezliği riskini üç kat dah artırdığını belirtiyor.

Norveç Üviversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü'nden Dr. Lars Laugsand çalışmanın uykusuzluğun kalp yetmezliğinin sebebi olduğunu söylemediğini, sadece ikisi arasından kuvvetli bir ilişkinin olduğunu belirttiğini ifade ettti.

Kalp yetmezliği kalp kapaklarının zarar görmesi ve vücuda etkili kan pompalamayamaması olarak bilinir. Bu da yorgunluk, nefes darlığı, kalp atış hızının yükselmesi ve ayak şişliğine neden olur.

Dr. Laugsand ve arkadaşlarının European Heart Journal dergisinde yayımlanan araştırmasında 1990'ların ortasında erkek ve kadınların uyku alışkanlığı verilerini toplamaya başladıklarında bu insnaların hiçbirinde kalp yetmezliği emaresi yoktu. 2008'e kadar izlenen gönüllülerin 1412'sinde kalp yetmezliği olayına rastlandı. Bu da üç uykusuzluk türü belirtisi olan insanların hiç olmayanlara göre kalp yetmezliği riskinin yüzde 353 olduğu görüldü.

Dr. Laugsand biyolojik mekanizmanın bununla alakasının olup olmadığının açık olamdığını belirterek ama uyku sorununun kalp fonksiyonuna olumsuz etki yapabildiğini söyledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com