“Uykunuzdan sağlıklı uyanın”

“Uykunuzdan sağlıklı uyanın”
Eskişehir Sağlık İl Müdürü Hüseyin Fidan, kış sezonu döneminde sık sık karşılaşılan ve bir çoğu ölüm ve sakatlıklarla sonuçlanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Eskişehir Sağlık İl Müdürü Hüseyin Fidan, kış sezonu döneminde sık sık karşılaşılan ve bir çoğu ölüm ve sakatlıklarla sonuçlanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Fidan yaptığı yazılı açıklamada, 'Kullanım bilgisizliği ve ihmal yüzünden ükemizde her yıl sobalar, şofbenler ve kombilerden dolayı karbonmonoksit zehirlenmelerine rastlanmaktadır. Sobada eksik yanma sonucu karbonmonoksit gibi zararlı ve zehirli gazlar oluşur. Oluşan karbonmonoksit oda içine sızarsa zehirlenmelere neden olur. Karbonmonoksit çok zehirli bir gazdır” dedi.
Duman zehirlenmesinin, karbonmonoksit zehirlenmesi olduğuna dikkat çeken Fidan, karbonmonoksitin, vücutta her yere kolayca geçebileceğini, kanda bulunan ve oksijen taşıyan “hemoglobin” adı verilen maddeye kolayca bağlanabildiğini belirtti. Bu nedenle bu gazla zehirlenmenin çok kolay olduğunu vurgulayan Fidan, şunları söyledi; “Karbonmonoksit gazı; renksiz, kokusuz, tatsız bir gazdır. Bu yüzden de fark edilmesi zordur. Bu nedenle, zehirlenmeleri de çok ağır ve öldürücü olur. Zehirlenen kişiyi ilk bulanın, karbonmonoksit zehirlenmesi belirtilerinin iyi bilmesi ve erken saptaması hayat kurtarıcı olacaktır. Karbonmonoksit gazı, kazayla veya intihar amacıyla zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca, kansızlığı olanlar, kronik bronşitli hastalar, kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar, yeni doğanlar, hamileler risk grubundadır. Bu kişilerin zehirlenmesi daha kolay ve sonuç daha öldürücüdür.'
Fidan, bu gibi üzücü olaylara daha az rastlayabilmek için şunlara dikkat edilmesini önerdi; 'Her yıl bacaların en az bir defa temizlenmesi gerekmektedir. Rüzgârlı (lodoslu) havalarda zararlı ve zehirli gazların geri tepmemesi için mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. (Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur. Sobada baca çekişi ve yanma verimliliği düşer. Baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı baca iç yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalıdır.) Baca yüksekliğinin yeterli olması baca çekişini iyileştireceğinden binaların en üst katında en az 3,5 m en fazla 5 m olmalıdır. Bacanın çatıdan itibaren yüksekliği en az 1 m olmalıdır. Soba borusu bacaya fazla şekilde sokulmamalıdır. Soba borusu bacanın kesit alanını daraltmamalıdır. Daralan bacalarda yakma ve yanma zorlaşır. Baca gazı içinde kurum katran ve is miktarı artar. Baca üzerinde tıkanmaya neden olur. Özellikle geceleri ve rüzgârlı havalarda baca tepmesi sık olur. Bu da zehirlenmelere neden olur.'
Soba Yakarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Sobaların uygun şekilde yakıldığı takdirde can,
Fidan, “Zehirlenmelerde ilk belirtiler, baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, yorgunluk ve bulantı olduğunu, daha sonra düşünmede güçlük, göğüs ağrısı, çarpıntı, uyuşma, deride renk değişikliği, görme bozuklukları ve karın ağrısı gibi belirtiler görülebilir” dedi.
Zehirlenmelerde önce can güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyleyen Fidan, şunları ekledi; “Önce kendi çalışma alanınızı, sizi tehlikeye sokacak durumdan kurtarın. Ortamı havalandırın, etkilenmiş ya da zehirlenmiş olanları hareket ettirebiliyorsanız temiz havaya çıkarın. Hiç vakit yitirmeden, 112 ambulansı arayın. Hastanın bol oksijen almasını sağlayın. Uyanıklığını sağlamak için yüzüne su serpin. Bilinci yerinde ise sık ve derin nefes almasını önerin. Gerekiyorsa, kalbi ve solunumu durmuşsa, 'temel yaşam desteği' uygulayın. Bunun için mutlaka eğitim almış olmalısınız. Kazazedenin yüzde yüz oksijene ihtiyacı olacağından, mutlaka bu imkânların sağlanacağı bir hastaneye naklini sağlayın” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com