UYUMA KÜTAHYA!

UYUMA KÜTAHYA!
Kütahya'nın geleceği; Eskişehir'in AKP'li vekilleri ile CHP'li Belediye Başkanının siyasi kavgasına kurban ediliyor. Bu haksızlığa, Kütahya’nın alkışlarla uğurladığı (ve bu konuda yetkili) Afyonlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kulak tıkıyor! AK

   Alaaddin AKKAŞOĞLU  | aakkasoglu@akisgazetesi.com  

 
Orman ve Su İşleri Bakanlığının geçtiğimiz günlerde onaylayarak uygulamaya koyulan ve Kütahya’nın ekonomik ve sosyal geleceğini adeta ipotek altına alan, Porsuk Baraj Havzası Özel Hükümlerine ilişkin iş camiasından tepkiler sürüyor.
 
Murat Dağından doğarak önce Kütahya’ya ve sonrasında Eskişehir’e uzanan ve Sakarya’ya dökülen havzadaki suyun, Kütahya sahasında kirletildiği ve Eskişehir’e zarar verdiği bahanesiyle “arıtılsa dahi deşarj yapılamaz” hükmüyle karşı karşıya bırakılıyor Kütahya. Kütahya sanayisinin dolayısıyla ekonomisinin kısırlaştırılması ve zamanla sosyal gelişimin durması anlamına geliyor bu.
 
Konu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen ile Eskişehir’in AKP’li vekilleri arasında “suyumuz kirletilirken, sessiz kalamayız” yarışına dönüştürülerek, oy malzemesi haline getirilirken, Kütahya’nın siyasileri “pasif” kalınca “özel hükümler” kısmen düzenlense de şehrin geleceğini ipotek altına alınmış oldu.
 
Kütahya Ticaret ve sanayi Odası’nın (KÜTSO), özel hükümler hakkında görüş ve itirazları oldu. İtiraz incelendiğinde özetle vurgulanması gereken hususlar şunlar;

 • Kütahya ilimizde, havza içinde, içme suyu kalitesinde arıtılmış dahi olsa ,atık su deşarj etmek imkansız hale gelmiştir.
   
 • Kütahya’nın ekonomik ve sosyal gelişiminin önüne ileride düzeltilemeyecek ve geri döndürülemeyecek şekilde bir set çekilecek ve İlimizin geleceğine ipotek konulacak olması teşkil etmektedir.
   
 • Bir şehrin geleceğini feda etmek pahasına , sadece havzayı korumak düşüncesi ile , sosyo ekonomik realiteleri gözardı eden “yasaklayıcı” bir yaklaşımla hazırlanmış bu özel hükümlerin bazı maddelerinin Kütahya’nın ekonomik gelişmesini engelleyeceği, Porsuk İçmesuyu Havzasındaki su kirliliği konusunda tüm faturanın Kütahya’ya kesilmesi söz konusudur.
   
 • Önceki hükümlere itiraz ettiğimiz önemli bazı maddelerin hiç değiştirilmediği ve aynen korunduğu görülmektedir.
   
 • Sanayicinin ve OSB’lerin özel hükümlere uyup uyamayacağı bile daha belli değilken, ileride Bakanlık tarafından gerekli görüldüğü takdirde Ek-2 şartlarının daha da daraltılabileceğinin , yeni parametreler eklenebileceğinin ve hatta faaliyetlere kısıtlama getirilebileceğinin ucu açık bir şekilde bu maddede vurgulanması mevcut sanayiciyi daha da tedirgin edecek, arıtma yatırımı yapıp yapmama konusunda tereddüte itecek ve ayrıca hiçbir yeni yatırımcının Kütahya’yı tercih etmemesine yol açacaktır.
   
 • Mevcut veya yeni kurulacak her sanayi tesisi mutlaka atıksu üretecek ve bu atıksuyun içinde çevreye zararlı veya tehlikeli maddeler olacaktır. Bunun aksini iddia etmek endüstriyel üretimi bilmemek demektir. Burada önemli olan üretilen atıksu içindeki zararlı ve tehlikeli maddelerin arıtılıp arıtılmaması, miktarı, ne şekilde bertaraf edildiği ve alıcı ortama ne şekilde , ne miktarda verildiğidir. Muğlak bir ifade ile “atıksuları tehlikeli madde içeren ve tehlikeli atık üreten sanayi tesislerine izin verilmeyeceğinin” vurgulanması gayet açıktır ki Kütahya’da yeni yatırımların önünü tıkayacaktır.

 
Burada diğer bir konu ise; havza suyunun sadece Kütahya – Eskişehir hattında değil, Eskişehir – Sakarya hattında da Eskişehir’deki fabrikalar tarafından kirletildiği gerçeğidir. Aynı hükümlerin, Eskişehir için de uygulanması durumunda, komşu şehrin ekonomik ve sosyal gelişimi de sekteye uğrayacaktır.
 
Şu ifadeler Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükerşen’e aittir:
“Porsuk baraj çıkışından sonra göreceli olarak kendini yenilemiş (temizlenmiş)Porsuk Eskişehir’e giriş yapmaktadır. Sarar tekstil, Tülomsaş, Şeker Fabrikası, Hava İkmal,Organize Sanayi ve kentsel atıklarla kirlenmektedir. Daha sonra Alpu ve Beylikova kirlilikleri ve deri sanayi kirlilikleri yüklenmektedir. Porsuk Barajından Eskişehir’e kadar çözünmüş oksijen, BOD5 açısından 1. sınıf; COD ve Amonyak Azotu açısından 2.sınıf olan su sayılan kirlilikleri aldıktan sonra 4.sınıf olmaktadır.”
 
Burada Porsuk barajından Eskişehir’e temiz olarak giren suyun, Eskişehir’deki fabrikalar tarafından kirletilerek Sakarya’ya ulaştığını Büyükerşen’in kendisi altı çizilmektedir. Şimdi ise, Murat Dağından doğarak Kütahya’ya ulaşan ve sonrasında Eskişehir’e ve oradan da Sakarya’ya dökülen iki bölümlü havzanın, sadece Kütahya deşarjı gündeme getirilerek siyaset malzemesi yapılmak istenmektedir.
 
Murat Dağından Kütahya’ya 1. Seviyede gelen suyun Kütahya'dan çıkış değerlerini facia değerler olarak algılatmaya çalışanlar ve bunun karşısında susanlar, farkına vararak veya varmadan Kütahya’nın gelişimini bloke etmektedir. Siyasiler ve onların güdümündeki bürokratlar; Eskişehir Porsuk Barajından kalite değeri en üst seviyede çıkan aynı suyun, Eskişehir'deki fabrikalardan çıktıktan sonraki değer seviyesini niçin görmezden gelmektedirler?  Eskişehir’den kirlenerek çıkan aynı su Sakarya'yı tehdit etmemekte midir?
 
Eskişehir'de siyasi malzeme haline getirilen bu konuyla ilgili AKP'li vekillerin, Sayın Büyükerşen'in ve ilgili bakanlığın samimiyetinin sorgulanması gerektiği ortadadır.
 
Durum buyken;
Kütahya AKP milletvekilinin, “Abartılacak bir durum yok” şeklinde durumu hafife alması, Kütahya’daki fabrikaların suyu arıtmadıklarını ima ederek, Eskişehir’deki siyasi ortama “malzeme” vermesi, hele hele “Yıllardır milyonlarca lira teşvikten yararlanan iş adamlarımız bu haksızlığı yapmamalıydı” şeklindeki açıklamaları, yatırımcıyı tedirgin etmiştir. Yatırımcı, “suyun arıtılmasına” değil, özel hükümlerdeki bazı maddelerin üzüm yemekten çıkıp, bağcıyı döver hale geldiğinin, tedirginliğidir!.. Çözüm tamamen yasak getirmek değil, denetimi sağlamaktır.
 
Özetle;
Kütahya'nın geleceği; Eskişehir'in AKP'li vekilleri ile CHP'li Büyükerşen'in siyasi kavgasına kurban edilmekte. Bu haksızlığa, Kütahya’nın alkışlarla uğurladığı (ve bu konuda yetkili) Afyonlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kulak tıkamakta! AKP Kütahya Teşkilatı, sesini çıkartmamakta. AKP'li vekiller göz yummaktadır.
 
Kütahya'da muhalefet mi? Onlar her zamanki gibi uyumakta!..
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com