Uyuşturucu bağımlılarına yönelik anketten çarpıcı sonuçlar

Uyuşturucu bağımlılarına yönelik anketten çarpıcı sonuçlar
Eskişehir'de, uyuşturucu bağımlısı kişilere yönelik yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Eskişehir'de, uyuşturucu bağımlısı kişilere yönelik yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.
Eskişehir Madde Bağımlılığıyla Mücadele Kurulu, kentte 'uyuşturucu madde kullanmak' suçundan hakkında yasal işlem yapılan ve samimi olarak uyuşturucu kullandığını beyan eden kişiler üzerinden risk faktörlerini belirlemek için anket yaptı. Ankete katılan 20'si kadın 235 kişiden yüzde 62'sini 21-30 yaş grubundakiler oluşturdu. 159'unun ailesiyle, 51'inin ise arkadaşıyla birlikte yaşadığı anlaşılan uyuşturucu bağımlılarının 116'sının lise, 57'sinin ortaokul, 30'unun üniversite, 27'sinin ilkokul mezunu oldukları, 5'inin de okur-yazar olmadığı ortaya çıktı. Ankete iştirak eden madde kullananların yüzde 85'i sabıkasız çıktı. 235 kişiden 123'ünün son altı ay içinde herhangi bir gelir getiren işte çalışmadığı, 110'unun özel, 2'sinin de kamu sektörlerinde çalıştığı tespit edildi. Madde kullananların yüzde 80'inin aylık geliri olduğu, yüzde 58'inin ayda 500 ila 999 lira arasında kazandığı saptandı. Ankete katılanların yüzde 42.5'i Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yararlandığı, yüzde 10'unun da yeşil kartlı olduğu belirtildi.
Uyuşturucu kullanan kişilerin yüzde 85'inin de maddeyi Eskişehir, yüzde 7'sinin İstanbul, yüzde 3'ünün Ankara, yüzde 3'ünün İzmir, yüzde 2'sinin Tekirdağ'dan temin ettikleri gerçeğini gözler önüne seren anketten ortaya çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:
'Kullanıcıların yüzde 55'i uyuşturucu maddeyi yabancıdan, yüzde 38'i arkadaşından, yüzde 4'ü bireysel üretim ya da yetiştirerek, yüzde 3'ü sevgilisinden, yüzde 1'i de akrabasından temin etti. Yüzde 40'ı kendi evinde, yüzde 31'i arkadaşının evinde, yüzde 22'si terk edilmiş yerde, yüzde 4'ü arabada, yüzde 2'si eğlence yerinde, yüzde 1'i de sokak ve benzeri yerlerde madde kullandı. 235 kullanıcıdan 10'u şuan tedavi görürken, 125'i ise tedavi görmek istemedi.'
'AİLELER, MADDE BAĞIMLISI BİREYLERLE DAHA YAKINDAN İLGİLENMELİ'
Uyuşturucu kullananların yüzde 86'sının sigara, yüzde 70'inin içki de içtiğini kaydeden yetkililer, 'Madde kullanımının kadınlar arasında az görülmesinin sebebi olarak Türk toplumunda ataerkil bir aile sisteminin baskın olması ve toplumda kadının sosyal hayattaki yerinin az, maddeyle buluşmasının erkek toplumuna göre daha zor olması gösterilebilir. Madde kullananların yüzde 68'inin ailesiyle birlikte yaşaması, ailelerin madde bağımlısı bireylerle daha yakından ve sıkı bir kontrolle ilgilenmeleri gerektiğini ortaya koyuyor. Uyuşturucu madde kullanma oranının düşük gelirli kişilerde daha çok görüldüğünü ortaya çıkmıştır. Eskişehir merkezi ile ilçelerinde bulunan uyuşturucu madde kullanıcılarının büyük çoğunluğunun maddeyi Eskişehir'den temin ettikleri, bunun yanında son zamanlarda projeli operasyonların etkisiyle il dışına özellikle İstanbul'dan temin etme yoluna yöneldikleri dikkati çekmektedir. Kullanıcıların genel olarak maddeyi temin ettikleri yerleri gizledikleri ve arkadaş etkisinin yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır. Madde kullanma yeri olarak kullanıcıların kendi evlerinin çoğunlukta olması, evlerini daha güvenli bulmaları olarak gösterilebilir. Arkadaş etkisinin madde kullanımında ne kadar önemli olduğu görülmektedir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com