Uyuşturucu bağımlısı "Narconon programı" ile kurtuluyor

Uyuşturucu bağımlısı Narconon programı ile kurtuluyor
UBAM Genel Başkanı Tezemir:

ANKARA (AA) - FATİH ÇAKMAK - Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Alkolizm ile Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Başkanı Dila Tezemir, bir yıl içerisinde 116 bağımlının hayata yeniden başlamasına vesile olduklarını, kullandıkları psiko-sosyal rehabilitasyon (Narconon) programı kapsamında hiç ilaç kullanmadıklarını, kamu yararına ücretsiz hizmet ettiklerini söyledi.

UBAM Genel Başkanı Tezemir, başkentte sürdürdükleri rehabilite çalışmalarında bir yılı doldurduklarını belirterek, "3 bin 476 aileye bağımlılık danışmanlığı hizmeti verdik, yaptığımız hizmetleri kamu yararına gerçekleştiriyoruz ve bu hizmet karşılığında ücret talep etmiyoruz" dedi.

Tezemir, "Ankara Yaşamkent'te kiralanan BAMER olarak adlandırılan 12 yataklı Bağımlı Beslenme ve Barınma Merkezi'nde son bir yıl içerisinde 116 bağımlının hayata yeniden başlamasına vesile olduk. Kullandığımız psiko-sosyal rehabilitasyon programı kapsamında hiç ilaç kullanmıyoruz" diye konuştu. 

Yakın zamanda bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı oldukları Erkan Ö'nün, bağımlı olduğu için kendisini terk eden eşi Gözde ve küçük kızı Cemre'ye rehabilitenin ardından tekrar kavuşmasına büyük bir sevinçle şahid olduklarını belirten Tezemir, şunları kaydetti:  

"Uyuşturucu bağımlılığından tamamen kurtarılan arkadaşları, süreç sonrasında da yalnız bırakmıyoruz. Onlara çalışabileceği bir iş buluyoruz ve ailelerini de yıkılmaktan kurtarıyoruz. Arkadaşımız Erkan Ö.'yü bu süreç sonrasında da yalnız bırakmadık, kendisine çalışabileceği bir iş ayarladık. 'Narconon' programı ile Türkiye'deki bütün bağımlılar kurtarılabilir." 

-Bir bağımlının kurtuluşu

Erkan Ö. ise bağımlı olduğu zamanda yaşadıklarıyla ilgili "Bu madde adamın kalbini karartıyor ve katılaştırıyor. Yanında birini kesseler dönüp bakmıyorsun bile. Uyanır uyanmaz tek derdin eroini bulmak ve yeniden kullanarak rahatlamaya bakmak oluyor" dedi.

Kızına ilk defa hiçbir maddenin etkisinde olmadan sarıldığı için büyük sevinç yaşadığını belirten Erkan Ö, "Bundan sonra yeni bir hayat kurarak eşimle kızımla bütün güzellikleri yaşamaya çalışacağım" diye konuştu. 

Madde kullanmaya 3 yıl önce kayın biraderinin kullandığı eroini merak ederek başladığını belirten Erkan Ö, "Kısa sürede günde 6-7 fişek eroin kullanmaya başladım. Bir süre sonra çalıştığım işi de bırakmak zorunda kaldım. Hemen her gün 80 TL veriyordum, uyuşturucu maddeye, 3 yılda uyuşturucuya 100 bin liraya yakın para harcadım. Eşimle sürekli kavga ediyordum, eşimden ayrıldım. Param da bitince evimin eşyalarını satmaya başladım" şeklinde yaşadıklarını anlattı. 

-Tedavi süreci-

Eşinin ve çocuğunun kendisini terk etmesi üzerine yalnız kaldığını, sokaklarda yaşamaya başladığını belirten Erkan Ö, gazetedeki haberden öğrendiği UBAM'a başvurduğunu belirterek, süreci şöyle anlattı:

"UBAM'ın bağımlılar için hazırlattığı içinde jakuzisinden bilardo masasına, saunası bile olan bu yerde kalmak bile başlı başına ayrıcalıktı. Sanki yeniden doğmuştum, bir süre sonra bowling, yüzme ve futbol gibi etkinlikler yapmaya başladık. Bu süre içerisinde belirli saatlerde saunaya giriyor, değişik değişik vitamin ve mineraller aldık. Gücüm kuvvetim yerine gelmeye başladı. Kullandıkları her şeyi açık açık anlatıyorlar. Her şey doğaldı, her şey çok güzeldi ve onların vesilesi ve yüce Allah'ın yardımıyla uyuşturucuyu bıraktım."

Erkan Ö, etrafında bulunan herkesin uyuşturucu kullandığını ve para bulamadıkları zaman hırsızlık yaptıklarını belirterek, "Benim durumumda olanlar mutlaka UBAM'a başvursunlar" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com