Uyuşturucu operasyonunda 6 tutuklama

Uyuşturucu operasyonunda 6 tutuklama
Balıkesir ve Ankara’da jandarmanın eş zamanlı düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 19 zanlıdan 6 kişi tutuklandı.

Balıkesir’in merkeze bağlı Kabakdere Köyü başta olmak üzere Burhaniye, Gönen ve Edremit İlçeleri ile Ankara’da jandarmanın eş zamanlı düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 19 zanlı arasındaki 9 kişi adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 6’sı tutuklanırken, 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Diğer 10 zanlı ise jandarmadaki ifadeleri ardından savcının talimatıyla serbest kalmıştı.

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, uyuşturucu imalatı ve ticareti yaptıkları şüphesiyle bazı kişileri 7 ay süreyle takibe aldı. Takip sonucu şüphelilerim, merkez ilçeye bağlı Kabakdere Köyü’ndeki ormanlık alan ve evlerinin bahçelerinde hint keneviri yetiştirdiklerini ve elde ettikleri esrarları Edremit Körfezi’ndeki ilçe ve beldelerde sattıkları belirlendi. Şüphelilerin, ‘ölüm odası’ adını verdikleri evlerinin bodrum katlarında esrar partileri düzenleyip, asansörü diye niteledikleri 500 mililitrelik pet şişe ve alimünyum folyo kağıdı kullanılarak hazırlanan düzeneklerle esrar içtikleri de tespit edildi.

HABERİN VİDEOUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Şüpheliler arasındaki bir kadının da hafta sonu çarşı iznine çıkan askerlere uyuşturucu temin ettiği saptandı. Bunun üzerine geçen salı günü olumsuz hava şartlarına rağmen yaklaşık 300 jandarmanın katılımıyla şüphelilere yönelik Balıkesir merkeze bağlı Kabakdere Köyü, Burhaniye, Gönen ve Edremit İlçeleri ile Ankara’daki bazı adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Özel eğitimli narkotik köpekleri Vida ve Asiönin de katıldığı operasyonun Kabakdere Köyü ayağında 20 ev ve şüphelilerin araç ve üzerleri didik didik arandı. Aramalarda, 500 kök Hint keneviri,150 gram esrar, ruhsatsız 6 tabanca ve 50 mermi, uyuşturucu madde tartmakta kullanıldığı anlaşılan dijital tartı, bir kama ve tarihi eser niteliği taşıyan Kuran-ı Kerim ele geçirildi. 17 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında aranan 3 kişinden 2?si de önceki gün yakalandı. Böylece gözaltı sayısı 19?a yükseldi.
 
UYUŞTURUCU SATICILARININ ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ
 
Jandarma zanlıların, telefon görüşmeleri sırasında şifreleri de çözdü. Zanlıların, Çaktırma, söyleme, verdiğim, ararım kelimeleri yerine Keyfalandırma, keyik yapma, keyikleme, keviklerim sözcüklerini, Gelmek, gitmek, kaldırmak, yok etmek yerine Halanmak, Halalanmak, Para yerine Yeken, Kadın, bayan, eş yerine Tınatoz, İçmek yerine Mezlemekö, Esrar içmek veya Satmak yerine ise Acı mayalandırmak kelimelerini kullandıkları belirlendi. Zanlıların, esrarı şifrelemek içinde, ?Acı, acımık, köy yumurtası, çanta, kavurma, kuzu, kurbanlık, inek, yonca, çarşaf, civit, bira, kokoreç, ağrı kesici, erzak, çorba, tavuk, çamaşır makinesi, çekirdek, havai fişek, zeytin, kene gibi kelimelerin kullandıkları ortaya çıktı.
 
Gözaltına alınan zanlılardan O.K., B.C., C.B., D.S., M.S., M.D., O.K., M.T., O.T. ve M.B. jandarmadaki sorgularının ardından savcının talimatıyla, serbest bırakıldı. Diğer 9 zanlı ise dün (Cuma) adliyeye sevk edildi. Zanlılardan E.F.,T.A., O.D., Ü.D., M.D. ve M.S. uyuşturucu imal etmek, bulundurmak ve satmak suçlarında tutuklandı. M.E.,, V.H. M.B. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. (ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com