Uyuşturucu testi haksız yere mağdur ediyor

Uyuşturucu testi haksız yere mağdur ediyor
Trafik kontrollerinde uygulanmaya başlayan uyuşturucu testine ilk itirazlar gelmeye başladı

Alkol testinden sonra uygulamaya konan uyuşturucu testine itirazlar gelmeye başladı. Haksız yere mağdur edildiklerini öne süren sürücüler hayatlarında hiç uyuşturucu kullanmadıkları halde 'kokainli' çıktıklarını iddia ettiler.

Motosikletli Onur Akça, trafikteki uyuşturucu testinde ‘kokainli’ çıktı. Hiç uyuşturucu kullanmadığını söyleyen Akça, geceyi karakolda geçirdi. Adli Tıp, hastane, adliye gezdi, fakat bürokrasi nedeniyle hâlâ kendini temize çıkaracak testi yaptıramadı.

Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan ve müzikle uğraşan Onur Akça, cumartesi akşamı arkadaşları ile buluşmaya giderken Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’nda polis tarafından durduruldu. Daha sonra olay yerine gelen trafik polislerince uyuşturucu testinden geçirilen Akça’nın iddiaya göre kokain kullandığı tespit edildi. Bunun üzerine gözaltına alınan Akça’nın ehliyetine el konulurken 3 bin 741 lira da para cezası verildi. Hayatı boyunca hiç uyuşturucu madde kullanmadığını ve sürekli spor yaptığını anlatan Akça, olay gecesi uyuşturucu madde kullanmadığını ispatlamak için Adli Tıp Kurumu’na gitti. Testin savcılık kararıyla yapıldığını öğrenen Akça, yeniden karakola döndü.

‘POLİS CİHAZI KULLANMAYI BİLMİYOR’

Uyuşturucu kullanmadığını ispatlamak için hastane hastane dolaşan Akça başından geçenleri şöyle anlattı: “Polisler makineyi bile kullanamıyordu. İngilizce yazan düğmelerin anlamını bana soruyorlardı. Bana kokain kullandığımı söylediler. Sabaha kadar karakolda tuttular. Önce hastaneye sonra Adli Tıp Kurumu’na gittim. Ama savcılık yazısı olması gerekiyormuş. Ertesi gün karakoldaki polisler savcılık yazısı için hafta içi gelmemi söylediler. ”

BİR VAKA DA ÇEKMEKÖY'DEN

Uyuşturucu testi yapılan makinenin kurbanı olan bir kişi de Çekmeköy’de taksici Uğur Demirtaş (47). 28 Ekim gecesi yapılan teste göre vücudunda kokain ve bonzai maddesini tespit edildi. Sabaha kadar karakolda kalan taksici ehliyetini alamadı: “29 Ekim’de nöbetçi savcı, Kartal’da test yaptırmam için bir yazı verdi. Hastane, böyle bir test yapmadıklarını söyledi. Adliyeye döndüm ve dosyamın başka bir savcıya verildiğini öğrendim. Tekrar yazı aldım. Araya hafta sonu girdi. Test sonucumu getirdiğimde mahkeme ‘Geç kaldın’ diyerek kabul etmedi.” (MRE)

Yorumlar
MERT
12 Nisan 2014 Cumartesi 23:42
23:42
İSTANBUL AVRUPA YAKASI GAYRETTEPE TRAFİK DENETLEME B BÖLGESİ 4350 KOD NUMARALI EKİP KAĞITHANE DE 26.02.2014 TARİHİNDE 16:09 SIRALARINDA BENİ ÇEVİREREK EHLİYET RUHSAT İSTEDİKTEN SONRA UYUŞTURUCU TESTİ YAPACAKLARINI SÖYLEDİLER. DOA SALİVA SCREEN MARKA 0039490931993 NUMARALI CİHAZLA UYUŞTURUCU KONTROLÜ YAPTI VE TÜKÜRÜĞÜM DE T1 COC ( KOKAİN ) MADDESİ ÇIKTI VE BEN İTİRAZ ETTİM HİÇ KULLANMADIĞIM BİRŞEY KANIMDA NASIL ÇIKIYOR DİYE AMA BENİM İTİRAZIMI DİNLEYİP DE BENİ ADLİ TIPA GETİRMEDİLER.BENİ ALIP KAĞITHANE SADABAD POLİS KARAKOLUNA GÖTÜRDÜLER. VE BEN ORADA DA İTİRAZIMI TEKRAR DİLE GETİRDİM AMA İFADEMİ ALAN ERHAN YILDIRIM ADLI POLİS MEMURU DOĞRU DÜZGÜN DİNLEMEDİ BİLE HİÇ BİR ŞEKİLDE DE YARDIMCI OLMADILAR. BANA ADLİYE YE GİDECEKSİN DEDİLER ADLİYEYE GİTTİM NÖBETÇİ SAVCI BULMAK İÇİN BENİ TEKRAR KARAKOLA GÖNDERDİLER TEKRAR KARAKOLA GİTTİĞİMDE ADLİYEYE GİDECEKSİN DEDİLER BENİ ORADAN ORAYA SÜRÜKLEYİP OYALADILAR. ERTESİ GÜN 27.02.2014 TARİHİNDE BEN CUMHURİYET BAŞSAVCISINDAN ALDIĞIM KAĞITLA KENDİM GİDEREK KAN TAHLİLİ YAPTIRDIM VE YAKLAŞIK 1 AY SONRA TAHLİL SONUCUM TEMİZ ÇIKTI. VE BUNA İSTİNADEN HALA EHLİYETİME HALA EL KONULMAKTA VE BEN HALA MAĞDUR EDİLMEKTEYİM. HEM HAKLI ÇIKAN BENİM HEM MAĞDUR EDİLEN BENİM BİRDE GAYRETTEPE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE GİTTİĞİMDE TERSLENİYORUM. SİZ HALKINIZI BÖYLE Mİ KORUYORSUNUZ HALKINIZA BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKIYORSUNUZ DA BİZİ TERSLİYORSUNUZ KİMSENİN KİMSEYİ TERSLEMEYE HAKKI YOKTUR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE HAK HUKUK DEVLET ADALET BÖYLE Mİ YÜRÜYOR HALKINIZI TERSLEYEREK Mİ VEYA SUÇSUZ İNSANLARI MAĞDUR EDEREK Mİ BU DEVLET BÖYLE Mİ KALKINIYOR SUÇSUZ İNSANLARI SUÇLU SAYIP KESTİĞİ CEZALARLA MI KALKINIYOR BU DEVLET SİZİN ÖNCELİĞİNİZ HALKINIZA SAHİP ÇIKMAK HALKINIZI TERSLEMEK DEĞİL BEN HAKLI OLDUĞUM HALDE TERSLENİYORUM BUNU TEK BİR AÇIKLAMASI VARDIR O DA SAYGISIZLIKTIR. İNSAN HAKLARINA SAYGISI OLMAYAN MEMURLARI ARAMIZDA BARINDIRIYORUZ. HERKES İNSAN KİMSE KİMSEDEN ÜSTÜN DEĞİLDİR. NE POLİS NE EMNİYET MÜDÜRÜ NE HİÇ BİRİSİ HALKTAN ÜSTÜN DEĞİLDİR. TAM TERSİ HALKA MUHTAÇTIR. VE BEN BİR AN ÖNCE EHLİYETİMİ ALIP 3741,00 TL TUTARINDAKİ CEZAMIN İPTALİ İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİN YAPILMASINI İSTİYORUM. BEN HAKKIMI ARIYORUM HAKKIMDAN FAZLASINI İSTEMİYORUM. BENİM TAHLİL SONUCUM TEMİZ ÇIKTI VE EHLİYETİMİN GERİ VERİLMESİNİ VE SUÇSUZ YERE KESİLEN CEZANIN İPTALİNİ İSTİYORUM. BÜTÜN ADALETİMLE BÜTÜN HAKKIMLA BÜTÜN HUKUKUMLA...
94.122.106.255
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com