Uyutulmadan karodit endarterekomi ameliyatı

Uyutulmadan karodit  endarterekomi ameliyatı
Uşak Devlet Hastanesi’nde görevli Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanları, şahdamarları yüzde 99 tıkalı olan 88 yaşındaki hastayı ilk kez uyutmadan karotid Endarterektomi ameliyatı gerçekleştirdi.

Uşak Devlet Hastanesi’nde görevli Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanları, şahdamarları yüzde 99 tıkalı olan 88 yaşındaki hastayı ilk kez uyutmadan karotid Endarterektomi ameliyatı gerçekleştirdi.
Tıp alanındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Uşak Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde 88 yaşındaki bir hasta ilk kez uyutulmadan karotid Endarterektomi ameliyatı gerçekleştirildi. Önceki gün baş dönmesi ve görme kaybı şikayetiyle Uşak Devlet Hastanesi’ne başvuran 88 yaşındaki Halil İbrahim Öksüz’ün şahdamarlarının yüzde 99 tıkalı olduğu anlaşıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde görevli Kalp Damar Uzmanları Operatör Dr. Murat Yanar ile Operatör Dr. Metin Gülcüler, hastayı ameliyata aldı. Her iki şahdamarı yüzde 99 tıkalı olduğu için hasta uyutulmadan ameliyat edildi. Yapılan ilk ameliyatın ardından hastanın şahdamarlarından biri temizlendi. Uşak Devlet Hastanesi’nde ilk kez bir hastanın uyutulmadan karotid Endarterektomi ameliyatı yapıldığını belirten Operatör Dr. Murat Yanar, hastaya ikinci ameliyatta uyutacaklarını söyledi.
Baş dönmesi ve görme kaybı şikayetiyle kendilerine gelen hastayı muayene ettikten sonra şahdamarlarının tıkandığını fark ettiklerini belirten Dr. Murat Yanar, “ Hastayı durumu bildirerek ilk ameliyatı uyutmadan yapacağımızı söyledik. Çünkü iki şahdamarı da yüzde 99 tıkalı olduğu için felç riski vardı. Anestezi Uzmanları Dr. Meral Bahar, Dr. Hakan Dal ve Cenk Şahin de operasyonda görev aldı. Başarılı bir ameliyat sonrası 88 yaşındaki hastanın yüzde 99 tıkalı olan şahdamarlarından birini açtık. Hastamızı ameliyat sonrası servise aldık. Şuanda sağlık durumu son derece iyi. Hastanemizde ilk kez uyutmadan karotid Endarterektomi ameliyatı gerçekleştirmiş olduk. Hastanın diğer şahdamarındaki tıkanıklık için ise yeni bir ameliyat gerçekleştireceğiz. Bu ameliyat daha az risk taşıdığı için hasta uyutulacak.Bu tür şikayetleri olan hastalarımız bundan sonra İzmir, Ankara ve İstanbul gibi illere gitmek zorunda kalmayacak” dedi.
Tıkalı olan şahdamarlarından biri temizlenen 88 yaşındaki Halil İbrahim Öksüz ise başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirterek doktorlara teşekkür etti. Ameliyat öncesi tedirgin olduğunu ancak Dr. Murat Yanar’ın kendisini ameliyat hakkında bilgi verdiğini ifade eden Öksüz, “Aşırı baş ağrısı ve görme kaybı şikayeti ile hastaneye geldim. Şahdamarlarımın tıkalı olduğunu öğrendim. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Doktorlarıma teşekkür ediyorum” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com