Uzaya taksi servisi başlıyor...

Uzaya taksi servisi başlıyor...
NASA tarafından desteklenen bir proje kapsamında yedi kişilik uzay taksisi önümüzdeki yaz Uluslararası Uzay İstasyonu'na test uçuşu yapacak...

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, ABD merkezli uzay ve havacılık firması Sierra Nevada Corporation tarafından üretilen “Dream Chaser” adlı uzay aracı, minyatür bir uzay mekiğine benziyor. Dream Chaser, ABD hükümetinin de desteğiyle özel sektör tarafından üretilen benzer dört uzay aracından biri.

Önümüzdeki yaz yapılması planlanan insansız test uçuşu, ya Kaliforniya'daki Edwards Hava Üssü'nden ya da New Mexico'daki White Sands Füze Deneysel Atış Sahası'ndan gerçekleştirilecek. Sierra Nevada firması, NASA ile yaptığı 80 milyon dolarlık kontratın yanı sıra 25,6 milyon dolar da teşvik aldı.

Rusya'ya bağımlı

NASA, Sierra Nevada'nın yanı sıra Boeing, SpaceX, Sierra Nevada Corp. ve Blue Origin adlı Amerikan şirketleriyle de işbirliği yapıyor. NASA'nın Ticari Ekip Programı yöneticisi Ed Mango, 2016 yılının sonuna kadar uzay taşımacılık hizmetlerini bir veya birkaç özel şirkete vermeyi hedeflediklerini kaydetti. Kennedy Uzay Merkezi direktörü Bob Cabana, bir sonraki test uçuşunun ise 2021 yılında astronotlar eşliğinde yapılabileceğini belirtti.

Uzay mekiği programına son veren NASA, şimdi Uzay İstasyonu'ya astronot göndermek için Rusya'ya bağımlı. Rusya, eğitim ve hizmet desteği dâhil kişi başı 50 milyon dolardan fazla para alıyor. Ancak NASA, uzay çalışmalarına son vermiş değil. Ticari taksi projesinin yanı sıra, Uzay İstasyonu'nun yörüngesi dışındaki astroidlere, Ay'a, Mars'a ve diğer hedeflere astronot ve kargo göndermek için ağır yük taşıyan füze ve kapsüller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com