Uzayda neler oluyor?

Uzayda neler oluyor?
Bugünlerde astronomlar, uzayda yaşanan muhteşem bir olayı gözlemleyerek, bilim adına büyük tespitler yapma fırsatı yakalamış olmanın heyecanını yaşıyor

Dünya'ya yakınlığı açısından yaklaşık 400 yıldan bu yana benzeri görülmemiş bu muhteşem yıldız patlaması, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

14 Eylül 2011 tarihinde (dün) Hubble Uzay Teleskobu ile elde edilmiş görsel şölen niteliğindeki bu görüntü, 'Büyük Macellan Bulutu' adlı komşu galakside gerçekleşmiş büyük bir yıldız patlamasının son halini gösteriyor.

Süpernova, büyük kütleli yıldızların, ömürlerini tamamladıkları zaman çekirdekleri yoğunlaşıp çökerken, bir kısmının da dışarı doğru şiddetle patlamasına verilen isim... Bir süpernovanın parlaklığı Güneş'in parlaklığının yüz milyon katına varabiliyor.

YENİDEN IŞILDAMAYA BAŞLADI

Bu fotoğrafta ise, ışıkları Dünya'ya ilk olarak 1987 yılında ulaşmış olan bir süpernovanın, 'süpernova kalıntısına' dönüşmesi net bir şekilde görülüyor. Işıklarının Dünya'ya ulaşma tarihi nedeniyle 'Supernova 1987A' olarak adlandırılan bu patlamanın yeni fotoğrafını önemli kılan ise, yıllardır giderek kararmış olmasına rağmen, bu yıldız enkazının yeniden ışıldamaya başlamış olması...

ÇARPIŞTIKÇA PARLIYOR

 Bu oluşumun yeniden parlamaya başlama sebebi ise, nokta nokta görülen çemberin ortasındaki balık şekilli yıldız kalıntısının dışarı doğru genişleyip, kendisini çevreleyen halkaya çarpmaya başlaması.

Bu çarpışmalar sırasında şok dalgaları oluşuyor ve bu şok dalgaları da X ışınları yaratıyor. Bu sırada gerçekleşen ani ısınma, X ışınları ile birleştiği zaman da süpernova akıllara durgunluk verecek güzellikte parlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com