Uzay'dan Dünya'ya atlayış iptal edildi

Uzay'dan Dünya'ya atlayış iptal edildi
‘Korkusuz Felix’ lakabıyla tanınan Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner'in 37 bin metreden gerçekleştireceği atlayış iptal edildi.

Tarihi atlayış, şiddetli rüzgarların bir türlü dinmemesi nedeniyle bugün için iptal edildi. Tüm hazırlıklarını tamamlayan ve 37 bin metreye çıkacağı kapsüle binen Baumgartner, komuta merkezinden gelen iptal kararıyla kapsülden indi.

Felix Baumgartner, özel tasarım kapsülüyle çıkacacağı yükselikten, yine özel tasarım uzay giysisiyle atlayacak ve ses hızını (1124 km) yaklaşık iki kilometre geçerek, ses duvarını delen ilk insan olmaya çalışacaktı.

Baumgartner'in ekibi, iptal kararından sonra yapılan ilk açıklamada, hava şartlarının yarın da atlayış için elverişli olmayabileceğini belirtti. Korkusuz Felix'in tarihi denemesini ne zaman yapacağı hava şartlarına göre belirlenecek.

İptal kararından henüz 20 dakika önce kapsülde hazırlığını tamamlayan giren Felix, kontrol merkezine "Gitmeye hazırım" mesajını göndermişti. Ancak rüzgar hızının atlayış için belirlenen seviyenin altına inmemesi ve gün içinde yaşanan ertelemeler, iptal kararını getirdi.

Atlayış, TSİ 15.00 da yapılacaktı. Ancak ilk olarak TSİ 16.30'a, ardından TSİ 17.30 ve son olarak TSİ 20.15'e ertelendi. Bu dakikadan sonra geri sayım durduruldu ve hazırlıklar atlayış için tamamlandı. Ancak iki saat sürmesi beklenen balonla 37 bin metreye tırmanış öncesinde, rüzgar hızının dinmemesi, bugünkü denemenin iptal edilmesine neden oldu.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com