Uzayıp giden davaları bitirecek karar

Uzayıp giden davaları bitirecek karar
Hükümet nihayet beklenen adımı atıyor ve yargılama sürecini indirecek düzenleme için ilk adımı atıyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargılamaların hızlandırılmasına yönelik olarak mevzuatın taranması çalışmalarına hali hazırda devam edildiğini belirterek, “Bu konuda hazırlanmakta olan üçüncü paket kanun tasarısı da en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacaktır” dedi.

Ergin, bakanlık bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunarken yaptığı konuşmada, bugün için adalet sisteminin karşı karşıya olduğu temel sorunun, yargılamaların makul sürede bitirilememesi olduğunu söyledi.

Uzayan yargılamaların, güvensizlik üzerine kurulmuş bir toplumsal yaşamı beraberinde getirdiğini, böyle işleyen bir toplumsal düzenin, vatandaşların yaşam standardının yükseltilmesini imkansız kıldığını kaydeden Ergin, şöyle konuştu:

"Yargılamaların uzunluğu sorunu, geçmişten bu yana bazı çözüm önerileriyle birlikte uygulamacılar ve akademisyenlerce hep dillendirilmiştir. Birden fazla faktörün doğurduğu bu sorunun çözümünde yıllarca mesafe alınamamasının ilk nedeni, uzun soluklu çalışma yürütecek bir siyasi istikrarın olmaması olarak ifade edilmelidir. Çünkü atılacak adımların önceden belirlenmesi ve bir takvim dahilinde gerçekleştirilmesi, sonuçların izlenmesi ve gelişmelere uygun tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bir diğer neden ise yargılamayı yavaşlatan alanlardan sadece bazılarına yoğunlaşılmasıdır. Sadece mevzuat değişikliklerinin yapılması ya da insan kaynakları kapasitesinin ele alınmasının yeterli olmadığı açıktır. Makul sürede yargılamanın temini birçok faktöre bağlı bulunmakta ve uzun vadeli yaklaşımı gerektirmektedir."

"KANUN TASARISI MECLİS'E SUNULACAK"

Bakan Ergin, 2002 yılından bu yana yürüttükleri faaliyetlerle bunu sağlamak için birçok alanda önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi. Ergin, şunları kaydetti:

"Yargılamaların hızlandırılmasına yönelik olarak mevzuatın taranması çalışmalarına hali hazırda devam edilmektedir. Bu konuda hazırlanmakta olan üçüncü paket kanun tasarısı da en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacaktır. Bu ve benzeri paketlerin kanunlaşması ile birlikte yargılamaların hızlandırılmasında önemli bir mesafe alınmış olunacaktır. Yargılamaları hızlandıracak mevzuat düzenlemelerini içeren paketlerin gecikmeksizin hazırlanıp kanunlaştırılması, bilişim imkanlarının artırılması ve altyapı sorunlarının çözülmesi gibi çalışmalar ve bundan sonra yürütülecek bu doğrultudaki faaliyetlerle özlemini duyduğumuz hızlı işleyen ve güven veren yargı sistemine ulaşacağımıza olan inancımı huzurlarınızda bir daha ifade etmek isterim."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com