Uzmanından Soma yorumu

Uzmanından Soma yorumu
İÜ Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Başçetin:

İSTANBUL (AA) - CİHAN DEMİRCİ - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ataç Başçetin, ilgili mühendisin her vardiyada en az iki defa madende gözetim yapması gerektiğini belirterek, "Limitlere ulaşıldığında risk başlıyor demektir. İş durdurulur, gerekli tedbirler alınır. Dolayısıyla Soma için bunu konuşacak olursak, yangın öncesinde bu uyarılar gelmiştir. Artık bu uyarılara ne derece uyuldu, uyulmadı bunu adli makamlar, bilirkişi heyetleri belirleyecek" dedi. 

Başçetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, madenlerdeki yangına karşı önleyici tedbirler almanın hayati önem taşıdığını söyledi.

Madendeki yangının önüne geçmek için çalışma alanının havalandırma şeklinin önemine işaret eden Başçetin, şunları kaydetti:

"Vantilatörler ve yer altına vereceğiniz havanın miktarı çok önemlidir. Yeraltına gönderilen havanın hem işçilere yeterli seviyede gelmesi hem de kömürü kızıştırmaması gerekiyor. Madendeki kömürün yanmasındaki en önemli nedenlerden biri, hava miktarı ve hızıdır. Bunlar işletme ve ilgili uzmanlar tarafından ayarlanır. Yanmanın önüne geçilecek boyutlar belirlenir. Ortamda sürekli ölçümler yapılır. Kömürde özellikle yanma riskini ortaya çıkartabilecek, karbonmonoksit ve karbondioksit ölçümleri yapılır. Bu miktar arttığı zaman kömürün kendi kendine kızışmaya başladığı düşünülebilir. Bunun yasal sınırı da 50 PPM'dir. Bu oranın kesinlikle aşılmaması gerekiyor. Bu oranın üzeri, çalışılamayacak hava anlamına geliyor. Kesinlikle üretim durdurulur."

- Soma'daki maden faciası

Prof. Dr. Ataç Başçetin, madendeki istenmeyen bir duruma karşı alarm sisteminin devreye girmesi gerektiğini aktararak, şu bilgileri verdi: 

"Madenlerde nezaret dediğimiz olay, kanuni bir zorunluluktur. İlgili mühendis her vardiyada en az iki defa yerin altına girer ve gözetim yapar. Ölçümler yapılır ve bizim nezaretçi veya emniyet defteri dediğimiz noterlerce onaylı defterler vardır, buraya kayıtlar yapılır. Bunlar kanuni zorunluluktur. Bu değerler, uluslararası standartlara uygundur. Bu limitlere ulaşıldığında risk başlıyor demektir. İş durdurulur, gerekli tedbirler alınır. Dolayısıyla Soma için bunu konuşacak olursak, yangın öncesinde bu uyarılar gelmiştir. Artık bu uyarılara ne derece uyuldu, uyulmadı bunu adli makamlar, bilirkişi heyetleri belirleyecek. Bunlar teknik olarak biliniyor artık. Günümüzdeki teknolojiyle herhangi bir kömür madenindeki yangının başlama riskinin ölçülmesi ve teknik olarak belirlenmesi mümkün."

- Madencilerin yangına karşı önlemleri

Madencilerin istenmeyen durumlara karşı eğitimli olması gerektiğini vurgulayan Başçetin, işçinin maskesiz madene inmemesi gerektiğini kaydetti.

Soma'daki maden faciası gibi olayların tekrarlamaması için acil durum senaryoları oluşturularak tatbikatlar yapılması gerektiğini dile getiren Başçetin, "İşçiler özellikle belirli standartları olan baretlerini takmadan madene inmemelidir. Yanmaya kısmen dayanıklı tulum tarzı kıyafetler giymelidirler. Madenci çizmeleri de dayanıklı olmalıdır. Bunların dışında madenci lambaları vardır. Madenciler lambalarını yanlarında kesinlikle bulundurmalıdır" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com