Uzmanlar sünnet konsusunda uyardı

Uzmanlar sünnet konsusunda uyardı
Uzmanlar özellikle yaz aylarında artan sünnet konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar, sünnetin önemine ve zamanlaması hakkında bilgiler verdi. Uzmanlar, "Dünyanın en eski cerrahi girişimlerinden biri olan sünnet toplumumuzda dini nedenlerle yetkin olma

Uzmanlar özellikle yaz aylarında artan sünnet konusunda uyarılarda bulundu.
Uzmanlar, sünnetin önemine ve zamanlaması hakkında bilgiler verdi. Uzmanlar, 'Dünyanın en eski cerrahi girişimlerinden biri olan sünnet toplumumuzda dini nedenlerle yetkin olmayan daha çok sağlık personeli dışındaki kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle sünnetin cerrahi bir işlem olduğu göz ardı edilir. Aileler sünnet kararını verirken nasıl, nerede kim tarafından yapılacağını fazla sorgulamazlar. Ve sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Sağlık personeli dışında yapılan bir çok sünnet sonrası kanama, enfeksiyon, penis başı yaralanmaları, işeme zorlukları, idrar deliğinde darlık, penisin tamamen kaybı gibi kötü sonuçlara maruz kalmakta ve hatta bazen ölümden dönülmektedir' dedi.
Uzmanlar; 'Önümüz yaz ayı ve sünnet düğünleri yapılacak. Bize en çok sorulan sorular sünneti ne zaman nasıl ve kim tarafından yapılacağıdır. Kendim yeni doğan döneminde gerekmedikçe sünnet yapılmamasını savunanlardanım. Gerekçem ise sünnet derisi yeni doğan döneminde sünnet derisi ve onun salgısı smegmanın idrar kontrolünün olmadığı yaşamının ilk birkaç yılı boyunca idrarın yakıcı etkilerinden korumasıdır. Bunun yanında ileri yaş çocuklarda sünnetin yapılmasıdır. Sünnet yapılmadan önce mutlaka uzman bir doktor tarafından görülüp muayene ve tetkikleri yapılmalıdır' şeklinde konuştu.
Uzmanlar; 'Sünnet yetkin sağlık personeli tarafından tercihen genel anestezi altında 4 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmalı, çünkü 4-6 yaş arasındaki çocuklar fallik dönemi içinde bulunduklarından, kastrasyon korkusuyla ruhsal sorunlarla karşılaşabilirler, çocuk ruh sağlığı açısından zorunlu olmadıkça uygun değildir.
Bazen ailenin lokal anestezi ile evde yapılma istekleri oluyor. O durumunda sünnet lokal anestezi ile 6 yaşından sonra yapılmalı ama bizim tercihimiz genel anestezi altında ameliyathanede yapılmasıdır. Ameliyathanede yapılmayan, basit bir işlem gözüyle bakılan sünnet doktor tarafından yapılsa bile ortamdan dolayı kanama, kozmetik yönden kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Sünnet, kulak delmesi gibi basit bir işlem olmadığından mutlaka yetkin sağlık personeli tarafından ameliyathanede yapılmalıdır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com