Uzmanlardan bronzlaştırıcı uyarısı

Uzmanlardan bronzlaştırıcı uyarısı
İsveç’te yapılan bir araştırma, bronzlaştırıcı ürünler ve parfüm gibi kozmetik ürünlerde bulunan kimyasalların cilt tarafından emilim veya solunum yoluyla vücuda alınarak diyabet olma riskini yüksek düzeyde arttırdığını gösterdi.

Yaz aylarının gelmesiyle rağbet görmeye başlayan bronzlaştırıcı ürünlerin diyabet riskini arttırdığı uyarıları yapılıyor. İsveç’te yapılan bir araştırma, bronzlaştırıcı krem ve parfüm gibi kozmetik ürünlerde bulunan kimyasalların cilt tarafından emilim veya solunum yoluyla vücuda alınarak diyabet olma riskini yüksek düzeyde arttırdığını ortaya çıkardı.

İsveçte yapılan ve Diabetes Care dergisinde yayınlanan bir araştırma, plastik, bronzlaştırıcı ürünler ve parfüm gibi kozmetik ürünlerde kullanılan “phthalates” adındaki kimyasal oranı kanında yüksek olan kişilerde Tip 2 diyabet hastalığının gelişmesinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Ortalama 70 yaşında olan bin kişinin incelendiği araştırmada, 114 kişinin diyabet olduğu belirtilirken, Uppsala Üniversitesi’nden Prof. Monica Lind, “Çalışmamız daha fazla araştırmayla desteklenmesi gerektiğine rağmen, çevresel kimyasalların diyabetin gelişmesine katkı sağlayabileceği hipotezini destekliyor” dedi.

The Daily Telegraph’ın yansıttığı araştırmada, birçok kişi tarafından kullanılan yüz ve vücut kremi, bronzlaştırıcı ürünler, makyaj malzemesi ve parfüm gibi bakım ürünlerindeki kimyasalların cilt tarafından emildiği de vurgulanarak, parfümün kullanım süresini arttırmak ve kokunun kalıcı olması için kullanılan “phthalates” kimyasalının da solunum yoluyla vücuda alındığına dikkat çekildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com