Uzmanlardan sıcak ve nem uyarısı...

Uzmanlardan sıcak ve nem uyarısı...
Sıcak ve nemin mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde insanları daha dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, çocuklar, yaşlılar ile kronik hastalıkları olanların risk altında olduğunu vurgulayarak, aşırı sıcak ve nemin insanlar üzerinde yorgunlu

Yapılan açıklamada, sıcak ve nemin artmasıyla birlikte güneş çarpmasının yanı sıra tansiyon, kalp ve astım gibi problemlerde de artış gözlendiğini söyledi. Aşırı sıcak ve nemin insan yaşamını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, sıcaklık ve nem artışının güneş çarpması, tansiyon ve kalp problemlerinde artış, astım ve nefes darlığı görülmesinde sıklık, aşırı sıvı kaybının neden olduğu elektrolit dengesinde bozulma, gıda zehirlenmeleri, sıcak yorgunluğu ve bitkinliği ile kaslarda kramplara neden olduğunu söyledi. uzmanlar, 'Aşırı nem, sıvı kaybına bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, iç sıkıntısı ve dolaşım bozukluğuna neden olur. Bunları yaşamamak için bol miktarda sıvı alınmalı ve su tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, kalp, solunum gibi kronik hastalıkları olanlar 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalıdır' dedi.
Bol, ince, rahat ve özellikle keten ile pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 'Sulu hafif gıdalar alınmalı. Bol sebze ve meyve tüketilmeli. Yağlı gıdalardan ve alkolden kaçınılmalıdır. Sık sık ılık su ile duş alınmalı' diye konuştular.
Uzmanlar ayrıca, aşırı sıcağa maruz kalan kişilerin öncelikle serin ve gölge bir yere alınması, üzerindeki sıkı giysilerin çıkarılarak başı ve vücudunun serin su ile ıslatılması, şuuru yerinde ise bol su ve sıvı gıdalar verilmesi uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com