Üzüm üreticisi 'Sultaniye' çeşidini 'Thompson' olarak biliyor

Üzüm üreticisi Sultaniye çeşidini Thompson olarak biliyor
Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal: "Halkın Thompson adıyla bildiği üzüm, aslında Sultaniye çeşididir. Bunu yurt dışı kaynaklar da doğrulamaktadır"

MANİSA (AA) - TURGAY DUYAR - Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, halk arasında "Thompson" adıyla bilinen üzüm çeşidinin Türkiye'de çok bilinen adıyla "Sultaniye" türü olduğunu söyledi. 

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çekirdeksiz Sultaniye üzüm çeşidinin Manisa bölgesi için büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye'nin çekirdeksiz üzümün yüzde 95'inin Manisa'da üretildiğini kaydeden Ünal, "Manisa bölgesinde son yıllarda özellikle Sultaniye çekirdeksiz üzüm çeşidine rakip olabilecek düzeyde 'Thompson Seedless' adlı üzüm çeşidinin adı duyulmaya başlandı. Halkın Thompson adıyla bildiği üzüm, aslında Sultaniye çeşididir. Bunu yurt dışı kaynaklar da doğrulamaktadır" dedi. 

Türkçe isim olarak bilinen "Sultaniye" çeşidinin "Thompson" olarak anılmasından üzüntü duyduklarını ifade eden Akay Ünal, İngiliz asıllı William Thompson'un, 1863 yılında Manisa'dan Sultaniye çeşidini ABD'ye götürdüğünü kaydetti. Ünal, şu bilgileri verdi: 

"Manisa'dan götürülen bu tür 1982 yılına kadar ABD'de yaygın olarak üretildi. Daha sonra yurt dışında seleksüyonu yapılan bu üzüm çeşidi, özellikle Güney Afrika'dan getirilen sofralık H5 klonu ülkemizde son yıllarda yoğun olarak geliyor ve üreticilerimiz tarafından rağbet görüyor. Ama özellikle bölge üreticilerimizin bilmesi gereken ana konu bu çeşidin aslında orijini tamamıyla Türkiye'ye ait olan Sultaniye çeşidi olduğudur. Bunu kendi ülkelerinde Thompson Seedless olarak tescil edilse bile yurt dışı kaynakları da, Amerika kaynakları da bunu bu şekilde kabul ediyor. Hatta bu çeşidin yalnızca bizim ülkemiz orijinli kabul etmekle birlikte, diğer ülkelerdeki değişik isimlerde değişik varyasyonların olduğunu da kabul ediyorlar." 

Thompson isminin giderek yaygınlaşmasından büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Ünal, "Manisa'nın üzümünü Thompson Seedless olarak tescil ettiren Amerika bile orjinini Türkiye olarak kabul ederken, kendimiz farklı bir çeşitmiş gibi lanse ederek bir anlamda, ihracatının yüzde 95'e yakını bölgemizden yapılan Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm çeşidi için eksi değer oluşturuyoruz. Bu üzümün orijini Türkiye ve Manisa'dır. Dünyanın değişik ülkelerinde değişik isimler altında üretilse de ihracat yaptığımız pazarlarda 'Sultana', 'Sultanina' gibi isimlerle biliniyor" şeklinde konuştu.

- Manisa'da üretilen Sultaniye çeşitler de var

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde değişik bölgelere uygun yeni türler geliştirildiğini anlatan Ünal, şöyle devam etti:

"Geliştirilen yeni türlerden biri olan 'Sultan 7' üreticilerden büyük talep germeye başladı. Bu türden, normal Sultaniye çeşidine göre yüzde 30-35 arasında daha yüksek verim alınabiliyor. Ayrıca örtü altı yetiştiriciliği yapılan bölgelere uygun 'Manisa Sultanı', 'Saruhan Bey', 'Sultan 1' gibi tescillediğimiz türler var."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com