Üzümlü Sınır Kapısı için ilk müzakere imzalandı

Üzümlü Sınır Kapısı için ilk müzakere imzalandı
Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Üzümlü Sınır Kapısı'nın açılması için bir araya gelen Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ile Duhok Valisi Tamer Ramazan Koçer, müzakere imzaladı

HAKKARİ (AA) - Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Üzümlü Sınır Kapısı'nın açılması için bir araya gelen Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ile Duhok Valisi Tamer Ramazan Koçer, müzakere imzaladı.

Komşu ülkelere açılan sınır kapılarının faal hale getirilmesi konusunda yürütülen çalışmalar kapsamında, Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesindeki Üzümlü Sınır Kapısı'nın açılmasıyla ilgili önemli bir adım atıldı.

Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ile Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Okan, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İrfan Özsert, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Çukurca Kaymakamı Ünal Koç ile Duhok Valisi Tamer Ramazan Koçer ve Türkiye'nin Erbil Başkonsolusu Mehmet Akif İnan, Üzümlü Sınır Kapısı'nda bir araya geldi.

Burada sınır kapısının açılmasıyla ilgili görüşmelerde bulunan valiler Kalkan ve Koçer, alınan kararlar doğrultusunda müzakere imzaladı.

Valilerin müzakere imzaladığı sırada sınırın her iki yakasındaki akrabalarını görmek için alana gelen Türk ve Iraklı vatandaşlar, yakınlarıyla görüşmenin ve hasret gidermenin mutluluğunu yaşadı.

İmza töreninin ardından yaya olarak Üzümlü köyüne giden heyet, Türk bayrakları ile dona köy meydanında vatandaşlar tarafından karşılandı.

Kurban kesilerek duaların okunduğu köyde konuşan Duhok Valisi Koçer, bugün her iki ülke için tarihi bir gün yaşandığını belirterek, "Bu süreç çok meşakatli bir yoldan geçti. Umut ediyoruz ki bu kapının açılışı her açıdan her iki taraf için faydalı olacaktır. Bizim ve Türkiye Cumhuriyeti'nin amacı halkın rafahı ve rahatlığı içindir. Umarım buradaki ve Şırnak'taki kapılardan herkes aşırı derecede faydalanır'' dedi.

Hakkari Valisi Necmettin Kalkan da sınır kapısında ilk olarak her iki ülke vatandaşlarının görüşmesini sağlayacaklarını, cenaze, taziye ve düğün gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir uygulamayı hayata geçireceklerini vurguladı.

Sınır kapısı olmadığı için bu coğrafyanın insanlarının akrabaları ile görüşemediğini anlatan Kalkan, şunları kaydetti:

"Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ve ilgili bakanlarımızın girişimleri, diğer tarafta Barzani'nin sıcak yaklaşımları ile bugün Üzümlü Sınır Kapısı'nın açılması noktasında  önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Şüphesiz ki biz bugünden sonra burada birtakım altyapı işlemlerine başlayacağız. Bu iki halkın kaynaşması noktasında önümüzdeki günlerde çok daha yoğun bir çalışma içerisinde bulunacağız. Öncelikle sınırın her iki tarafındaki akrabaların görüşmesini sağlayacağız. Tabi bununla eş zamanlı olarak bu bölgedeki kapının inşası ve sınır ticaretinin de altyapısını hazırlayacağız. Bölge halkına ciddi anlamda ekonomik katkı sağlayacağız. Şüphesiz bu bahsettiğim hususların hayata geçmesi bölgedeki huzurun, istikrarın devamıyla orantılıdır. O açıdan öncelikle Hakkarilinin daha sonra da Çukurca'nın ve Üzümlü'nün çözüm sürecine verdiği desteği önemsiyoruz ve bu huzur ortamının sürmesi için sergiledikleri iradeyi devam ettirmelerini istiyoruz."

Konuşmaların ardından Vali Kalkan, Duhok Valisi Koçer ve Türkiye'nin Erbil Başkonsolusu İnan'a kilim hediye etti. Her iki taraftan vatandaşların bir araya geldiği alanda Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

Üzümlü köyündeki program sonrası Hakkari'ye gelen Duhok Valisi Koçer ve beraberindekiler, Kalkan'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Vali Koçer, yapılan görüşmenin ardından karayoluyla Üzümlü Sınır Kapısı'ndan Duhok'a gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com