"Uzun tutuklulukta çözüm yok"

"Uzun tutuklulukta çözüm yok"
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Sadece tutukluluk süreleriyle oynayarak Türkiye'deki uzun tutukluluk problemlerini çözme şansımız yok" dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Sadece tutukluluk süreleriyle oynayarak Türkiye'deki uzun tutukluluk problemlerini çözme şansımız yok. Buna yeltendiğimiz anda çok sayıda arzu etmediğimiz sıfattaki tutukluların tahliye olduğunu görecek ve toplumdan gelen baskıları maalesef karşılayamayacak duruma geleceğiz'' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adalet Bakanlığı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, yargının, insan kaynakları, fiziki altyapı, mevzuat altyapısı, ceza infaz sisteminden kaynaklanan sorunlarının olduğunu ifade etti.

9 yılda ceza mevzuatının baştan aşağı yenilendiğini belirten Ergin, bunların çağın gerekleriyle uygun hale getirildiğini anlattı. Ceza infaz kurumlarının iyileştirilmesi için Türkiye'nin yoğun çalışma içerisinde olduğunu dile getiren Bakan Ergin, teknolojinin imkanlarından istifade ederek, tutuklu ve hükümlü nakillerini en aza indirmek için şartları zorladıklarını kaydetti.

Danıştay ve Yargıtay'da üye ve daire sayılarının artırıldığını söyleyen Adalet Bakanı Ergin, Yargıtay'da ilk defa sevindirici bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Düzenlemelerden önce taşradan gelen dosyaların çuvallarda açılmadan altı ay bekletildiğini anımsatan Ergin, ''Şu anda Yargıtay'da bekleyen dosya yok. Gelen dosyalar aynı gün ya da ertesi gün ilgili dairelere gönderiliyor. İlk defa Yargıtay'a gelen dosyalardan fazlası karara bağlanarak gönderilmeye başlandı'' dedi.

Ergin, yüksek yargıdaki bu bekleme sürelerinin kısaltılmasıyla bir dosyanın en fazla bir, bir buçuk yılda çözüme kavuşmuş olacağını söyledi.
    
Hizbullah sanıklarının tahliyesini hatırlayın


Türkiye'de şu anda cezaevinde bulunanların yüzde 70'inin hükümlü, yüzde 30'unun tutuklu olduğunu, hükümlülerin oranı artarken tutuklu oranının azaldığını bildiren Ergin, ''Uzun yargılamalar devam ettiği sürece bu uzun tutukluluk sorunu da bizimle beraber yürüyecektir'' diye konuştu. Bakan Ergin, "Sadece tutukluluk süreleriyle oynayarak Türkiye'deki uzun tutukluluk problemlerini çözme şansımızın olmadığını düşünüyorum. Buna yeltendiğimiz anda çok sayıda arzu etmediğimiz sıfattaki tutukluların tahliye olduğunu görecek ve toplumdan gelen baskıları maalesef karşılayamayacak duruma geleceğiz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com