'Vagus TV'yi Türk Telekom mu kapattı?'

'Vagus TV'yi Türk Telekom mu kapattı?'
CHP'li Umut Oran verdiği soru önergesiyle internet sansürünün yaşama geçirildiğini ifade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oransoundcloud.com'un ardından vagus.tv'nin de kapatılmasının, henüz TBMM'den geçerek yasalaşmayan internet sansür yasasının pratikte Türk Telekom tarafından yaşama geçirildiği sonucunu ortaya koyduğunu savundu. Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), hükümet veya hükümet üyelerinin AK Parti yöneticilerinin, yakınlarının isimlerinin geçtiği her türlü yolsuzluk haberinin yayınlanmasını önlemek gibi bir görevi var mı?" diye sordu.
CHP'li Oran, internete giderek artan sansür uygulamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine taşıdı. Umut Oran, önergesinde Başbakan Erdoğan'a, "Urla'daki villalarınıza dair imar değişikliği içerikli olduğu anlaşılan ve size ait olduğu belirtilen telefon görüşmesini yayınlayan soundcloud.com sitesinin erişime engellenmesinin ardından dün de vagus.tv'nin aynı akıbete uğramasının gerekçesi nedir?" diye sordu.
 
Oran şu soruları da yöneltti:
 
"Soundcloud.com'un 23 Ocak'ta söz konusu telefon kaydını yayınlamasından bir gün sonra erişim engellenirken siteden yapılan duyuruda yer alan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı işleminin tarih ve sayısı ile vagus.tv'dekinin aynı olmasının gerekçesi nedir?
 
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), hükümet veya hükümet üyelerinin AKP yöneticilerinin, yakınlarının isimlerinin geçtiği her türlü yolsuzluk haberinin yayınlanmasını önlemek gibi bir görevi var mı?
 
TİB'in erişimi engellediği sitelerdeki duyuruda yer alan 'İstanbul CBS'nin 16/01/2014 tarih ve 2012/656 sayılı koruma tedbir kararının' birebir bir içeriği nedir? Bu karara yapılan bir itiraz yok mudur? Söz konusu savcılık kararının akıbeti ne olmuştur?
 
Soundcloud.com ve vagus.tv sistemindeki kapatmanın Türk Telekom A.Ş. tarafından yapıldığı bilgisi doğru mudur? Türk Telekom bu işlemi hangi mevzuata, hangi makamın emrine dayanarak yaptı?"
 
"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) mevcut kuralları dolayasıyla şirketler belli bir ücret karşılığında hizmet sunmaktadır. Ancak İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISS) kendiliklerinden belli sitelere karşı bloklama, erişimi engelleme yetki ve görevleri var mıdır?" sorusunu da yönelten Oran'ın yanı beklediği diğer sorular ise şöyle:
 
"Bugün Türkiye'de şu anda web sitelerine karşı birisi TİB tarafından diğeri de Türk Telekom tarafından yaşama geçirilen iki katlı bir bloklama, sansür uygulaması mı yaşanmaktadır?
 
URL engelleme devreye alınmış mıdır? URL engelleme devreye alındı ise konuyla ilgili kanun daha TBMM'den geçmeden nasıl uygulanabilmiştir? Bu keyfi durumunu sorumlusu kimdir? Bu kapatma, engelleme kararları nedeniyle görevini ihmal eden, kötüye kullanan var mıdır, haklarında hangi adli idari işlemler yapılmıştır?
 
URL engelleme tüm siteye değil de sadece belli bir habere, linke konulabilecekken bütün sitenin erişiminin engellenmesinin gerekçesi nedir?
 
PEN Amerika tarafından 22 Ocak 2014'te yapılan açıklamaya göre getireceğiniz yeni internet yasası ile Türkiye'nin internet sansüründe bir bölge lideri olacağı eleştirisi doğru mudur? Türkiye'nin internet sansüründe İran'ın bile gerisine düşeceği uygulamaları getirmekte niçin bu kadar ısrarcısınız?"

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com