Vahdettin'in torunuyla Atatürk'ün anısı

Vahdettin'in torunuyla Atatürk'ün anısı
'Atatürk'le dans eden Vahdettin'in torunu ona hayran kaldı'

Sabancı Üniversitesi Öğretim üyesi tarihçi Cemil Koçak, yakın tarihin bilinmeyen olaylarını gün yüzüne çıkardığı 'Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır" adını taşıyan son kitabını yayınlandı.

VAHDETTİN'İN TORUNUYLA ATATÜRK'ÜN ANILARI
Nazi karşıtlarının İstanbul'daki faaliyetlerine de değinilen kitapta, son padişah Vahdettin'in torunu Hümeyra Özbaş'ın Atatürk'le ilgili ilginç anıları da yeralıyor;

"Park Otel bizim olduğu için oraya gidip geliyordum. Atatürk de sık sık gelirdi. Otelde dans ediyoruz. Edvard do Bianko orkestrası çalıyor. Atatürk geldi, kapıdan girer girmez karşıda bir masa vardı, oraya oturdu. Ben de pistteyim. Atatürk dansı durdurdu, herkes çepeçevre dizildi ve geldi. Herkesin damını aldı, bir kere dans etti. Ben de o meyanda dans edeceğim, tabii, bu yüzden zangır zangır titremeye başladım, 'aman Allah'ım ya birşey sorarsa ederse diye...' Neyse Allah'tan ki bir tur atıp bırakıyor. Yine Şükrü Bey (Saraçoğlu) gel işlareti yapıyor. Ben yine masa altından yok oldum. Bu arada şunu da ilave edeyim: Atatürk fevkale güzel dans ederdi."

'Atatürk'e laf söyletmedi'
"Hümeyra Özbaş, 5-6 yaşlarında dedesinin hoşuna gitmesi için kalfasının önerisiyle Atatürk'e hitaben 'Kahrolsun Mustafa Kemal' diye şarkı söylemeye başlayınca başına geleri anlatıyor: "Bir baktım balkondan sert bir ses yukarı gel diyor. Büyükbabam beni çağrıyor. Ben de memnunum uçuyorum. Şekerler verilecek diye öylece koştum yukarı. Fevkalede kızgın, kaşları çatık. 'Sen ne şarkısı söylüyorsun? Nereden öğrendin bu şarkıyı ve niye sözlerini değiştirerek söylemeye başladın?' 'Kalfa böyle söylememi tembih etti' dedim. 'Bir daha böyle şeyler duymayacağım. O kahrolsun dediğin benim askerim ve benim Paşamdı, hiç kimse bir Türk askerine kahrolsun diyemez, bir daha duymayacağım çık şimdi dışarı."(SYK)

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com