Vakıf Camilerine Deprem Yardımı

Vakıf Camilerine Deprem Yardımı
Vakıflar Genel Müdürlüğü depremde zarar gören vakıf camilerinin restore yapılmadığı yönündeki haberlerden sonra harekete geçti

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre 2009 yılının şubat ayında Kütahya'nın Simav İlçesinde meydana gelen deprem nedeniyle vakıf camilerinin zarar gördüğü ve bu camilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmediği gibi haberlerin kamuoyuna yanlış aktarıldığı belirtildi.
Yapılan açıklamada greken restorasyon çalışmlarının planlanan çerçevede gerçekeştirileceği kaydedildi.
Yetkililer, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne tescilli kültür varlığı olarak kayıtlı vakıf eserleridnden Tabakhane Camii, Nasuhağa Camii, Harmancık Camii ve Ulu Camii ile ilgili çalışmaların ivedi bir biçimde devam ettiğini belirttiler. Bazı basın yayın organlarının kendilerinden bilgi almadan Camilerin kendi kaderlerine terk edilmesi ile ilgili yapılan haberlerin yanlış ve asılsız olduğunu ifade eden yetkililer, bu haberlere tepki gösterdiler. Son 7 yılda Türkiye genelinde 3 bin 383 vakıf eski esereinin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten yetkililer, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinden dolayı üzüntü duyduklarını özellikle vurguladılar.
Söz konusu olan eserlerin şaheser konumunda olduğunu dile getiren yetkililer, eski eser restorasyonun sıradan bir onarıma benzemediğini ve oldukça detaylı bir çalışma süreci gerektirdiğini vurguladılar. Yetkililer ayrıca bu eserlere yapılacak her türlü müdahale ile ilgili Koruma Kurullarının onyaı doğrultusunda olduğunu da açıkladılar.
Depremden etkilenen vakıf eserlerinin onarımı için öncelikle hasar tespitinin yapıldığını ifade eden yetkililer:'Vakıf eski eserlerinin hasar tespiti yapılarak eserlerin en sağlıklı şekilde ayağa kaldırılması için gereken önlemler ve proje çizilmeye başlamıştır. Çizilen restifusyon, restorasyon ve rölöve projeleri ilgili koruma kuruluna sunulmuş kuruldan gereken onay alınmışır' şeklinde açıklamada bulundular.
Yetkililer böylece Genel Müdürlükten 2010 restorasyon programına Ulu Camii'nin onarımı ile ilgili bütün izinlerin çıktığını belirterek bir kaç hafta sonra Ulu Camii'nin restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdiler.
Tabakhane Camii, Nasuhağa Camii ve Harmancık Camii onarımı için en geç bir ay içerisinde ihalelerinin gerçekleşeceğine vurgu yapan yetkililer, bu camilerin restorasyon çalışmalarında 2010 yılı içinde tamalanacağını kaydettiler.
Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olan her bir eserin restorasyon çalışmlarının Bilim Kurullarınca denetlendiği ve eserlerin ayrıca restorasyon sırasında sigortalandığı yetkililer tarafından belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com