Vakıf müfettişleri görmedi mi?

Vakıf müfettişleri görmedi mi?
YÖK SORUŞTURMACILARININ DPÜ YÖNETİMİ HAKKINDA HAZIRLADIKLARI RAPORDA, ÜNİVERSİTE VAKFINDA USULSÜZLÜKLERİN TESPİT EDİLDİĞİ YAZILIYOR. VAKIFLAR KANUNUNA AYKIRI UYGULAMALARIN İŞARET EDİLDİĞİ RAPORDA, İŞLENEN SUÇUN "REKTÖR" SIFATIYLA DEĞİL, "VAKIF BAŞKANI

YÖK SORUŞTURMACILARININ DPÜ YÖNETİMİ HAKKINDA HAZIRLADIKLARI RAPORDA, ÜNİVERSİTE VAKFINDA USULSÜZLÜKLERİN TESPİT EDİLDİĞİ YAZILIYOR. VAKIFLAR KANUNUNA AYKIRI UYGULAMALARIN İŞARET EDİLDİĞİ RAPORDA, İŞLENEN SUÇUN 'REKTÖR' SIFATIYLA DEĞİL, 'VAKIF BAŞKANI' SIFATIYLA İŞLENDİĞİ, DOLAYISIYLA YÖK OLARAK BİRŞEY YAPILAMADIĞI VURGULANIYOR. 2007 YILINDA HAZIRLANAN SORUŞTURMA RAPORUNDA VAKIFLAR KANUNUNA GÖRE SUÇ İŞLENDİĞİ DELİLLERİYLE ORTAYA ÇIKARILMIŞKEN; BU KONUNUN VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE BAĞLI MÜFETTİŞLERCE İNCELEME KONUSU YAPILIP YAPILMADIĞI, YAPILDIYSA SONUCUNUN NE OLDUĞU KAMUOYUNCA MERAK EDİLİYOR...
Dumlupınar Üniversitesi yönetiminin YÖK tarafından geçirdiği soruşturma kapsamında hazırlanan raporda 'Öğrencilerden kayıt esnasında usulsüz olarak para toplanarak Vakıf Şirketine aktarılması' konusunda Vakıflar Kanununa aykırı hareket edildiği yönünde şok edici ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı.
Şu anda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Muhittin Şimşek'in de imzasının bulunduğu soruşturma raporunun 'değerlendirme' bölümünde 'Şirketlerin sigorta ücreti ve kitap parası toplarken bunun öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilişkilendirildiği, ödenecek ücretlerin Üniversitenin web sayfasında yayınlandığı, paraların Üniversite hesabına yatırılıp, daha sonra şirketlere aktarıldığı' ve bunun Vakıflar Kanununa göre suç olduğunun altı çiziliyor.
Üniversitenin web sitesinden yatırılacak miktarları duyurmak suretiyle Vakıf şirketlerine kayıt sırasında dolaylı olarak 'bağış' toplandığı vurgulanırken, bunun 5072 Sayılı Vakıflar Kanununa göre suç olduğu belirtiliyor. Soruşturma raporunun 'sonuç' bölümünde ise, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin bu suçu 'rektör' sıfatıyla değil, 'vakıf başkanı' sıfatıyla işlediği gerekçesiyle, YÖK tarafından bu konuda bir ceza verilemediğine dikkat çekiliyor.
Raporun sonuç kısmında ise, 'Yukarıdaki deliller, savunma ve hukuki mevzuat birlikte değerlendirildiğinde Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Güner Önce'nin 5072 Sayılı Kanuna aykırı hareket ettiği, adı geçen kanunun 3'üncü maddesine göre yargılanmak üzere hakkında lüzum-u muhakeme kararı verilmesi uygun mütalaa edilmektedir. Adı geçen, bahsedilen suçu Rektör sıfatı ile değil, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı sıfatı ile işlediğinden disiplin bakımından bir ceza önerilmemiştir' cümleleri yer alıyor.
2007 yılında hazırlanan soruşturma raporunda Vakıflar Kanununa aykırı hareket edildiği delilleriyle ortaya çıkarılmışken; bu konunun Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı müfettişler tarafından inceleme konusu yapılıp yapılmadığı ise kamuoyunda merak ediliyor.

KTÜ'DE ÖĞRENCİLER AYAKLANMIŞTI
Üniversite Vakfına kayıt esnasında zorla bağış adı altında para toplandığı ve bu paraların vakıf anlayışından uzak şekilde harcandığı iddiasıyla bu yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kollektifi üyeleri, protesto eylemi yapmış, sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü olaya el koymuştu.
KTÜ Öğrenci Kollektifi adına basın açıklamasını okuyan Fidel Çakmak, 'KTÜ Vakfı'nda zorla para toplandığı ve usulsüz harcamalar yapıldığı gerekçesiyle müfettişler tarafından soruşturma yürütülüyor. Üniversitemizde yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden kayıt sırasında 100 lira, üst sınıflarda ise öğrenim harcı dışında hizmet ücreti adıyla 25'er lira alınıyor. Üniversite yönetimi ilk yıllarda etkinlik ücreti, sonraki yıllarda hizmet bedeli adı altında topladığı bu paraların staj dosyası, bandrol parası, öğrenci belgesi, diploma gibi kırtasiye işlemleri ve kimi sosyal etkinlikler için harcanacağını söylüyordu. KTÜ Vakfı ile ilgili soruşturma başlatılınca Rektör İbrahim Özen'in yaptığı, 'Kimseden zorla para almıyoruz, bağış topluyoruz' açıklaması bizleri şaşkına çevirdi. İbrahim Özen, 40 bin üniversitelinin gözünün içine baka baka yalan konuşuyor. Biz de soruyoruz; bağış diye nitelediğiniz kayıt paralarını ödemeden öğrenciler kayıt yaptırabiliyor mu? Vakıflar Bankası'ndaki harç ödeme sistemi kayıt parası ödenmeden açılıyor mu? Mezun olan öğrencilerden 50 TL alınmadan diplomaları veriliyor mu? Toplamda onlarca trilyon eden bu paraların ne kadarı sosyal etkinliğe ve kırtasiye giderlerine harcandı?' şeklinde konuşmuştu.
Vakfı inceleyen müfettişlerin, KTÜ Vakfı'nın topladığı parayı amacına uygun kullanmadığı ve vakfın ağır ihmalle bilerek zarara uğratıldığı gerekçesiyle yargılanmasını talep ettikleri ifade ediliyor. Haklarında soruşturma açılması için YÖK'ten izin istediği KTÜ yöneticileri; Rektör İbrahim Özen, Rektör Yardımcısı Necati Tüysüz, Vakıf Yöneticileri Ersan Bocutoğlu, Hikmet Karaçam, Kamil Yazıcı ile ilgili raporun ise Trabzon 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne de intikal ettirildiği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com