Vakıf Müfettişleri Hala (Ne) Bekliyor?!.

Vakıf Müfettişleri Hala (Ne) Bekliyor?!.
Yükeseköğretim Kurulu Denetçileri tarafından 2007'de Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) 5 ayrı şikayet üzerine yapılan inceleme sonunda Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda Vakıflar Kanununa aykırı usulsüzlükler yapıldığı ifade ediliyor. Aynı yıl yani 20

Yükeseköğretim Kurulu Denetçileri tarafından 2007'de Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) 5 ayrı şikayet üzerine yapılan inceleme sonunda Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda Vakıflar Kanununa aykırı usulsüzlükler yapıldığı ifade ediliyor. Aynı yıl yani 2007'de Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettişleri tarafından da DPÜ Vakfında yapıldığı ifade edilen incelemede bu usulsüzlüklerin neden ortaya çıkarılmadığı ve yasal işlem yapılmadığı merak konusu oluyor.
-DPÜ VAKFI'NDA MEYDANA GELEN USULSÜZLÜK YÖK DENETÇİLERİ TARAFINDAN ORTAYA ÇIKARILIYOR-
Dumlupınar Üniversiesi'nde 2007 yılında YÖK Denetçilerinin şikayetler üzerine yapmış olduğu soruşturma ve incelemeler sonunda ortaya çıkarılıyor. Hazırladıkları raporda DPÜ' Vakfı'nda usulsüzlüklerin tespit edildiği tespit edilen bu usulsüzlüklerin 'rektör' sıfatıyla değil 'Vakıf Başkanı' sıfatıyla işlendiği bu nedenle YÖK olarak herhangi bir müdahalede bulunulmayacağı ifade edillirken, aynı yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettişleri (bu müfettişlerin asıl görevleri vakıfları incelemek) tarafından da rutin inceleme yapıldığı halde YÖK Denetçilerinin DPÜ Vakfı'nda fark ettikleri ve rapor haline getirdikleri usulsüzlüğün Vakıf Müfettişleri tarafından neden fark edilmediği merak ediliyor.

-VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MÜFETTİŞLERİ'DE 2007'DE DPÜ VAKFI'NI RUTİN İNCELEMEDEN
GEÇİRİYOR AMA...-
Yükseköğretim Kurulu Denetçileri 2007 yılında DPÜ'de Rektör Prof. Dr. Güner Önce hakkında 5 ayrı konuda yapılan şikayet üzerine inceleme yapıyor, Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettişleri de 2007 yılında DPÜ Vakfı'nda rutin inceleme yapıyor, YÖK Denetçileri tarafından DPÜ Vakfı'nda usulsüzlük yapıldığı fark ediliyor ama asıl usülsüzlüğü fark etmesi gereken Vakıf Müfettişleri DPÜ Vakfı'nda meydana gelen usülsüzlüğü fark etmiyor veya bu konuda yaptıkları işlemleri açıklamaktan çekiniyorlar.

-VAKIF MÜFETTİŞLERİ İNCELEME YAPMAK İÇİN NE BEKLİYORLAR?-
YÖK Denetçileri tarafından fark edilen usülsüzlüğün Vakıf Müfettişleri tarafından neden ve niçin fark edilemediği anlaşılmazken, bu usulsüzlük iddialarının ortaya çıkmasından sonra Akis Gazetesi olarak konuyu manşetimize taşımamıza rağmen Vakıf Müfettişleri'nin DPÜ Vakfı'nda neden hala inceleme yapmadıkları veya bir açıklama yapmadıkları merak konusu olurken, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalışan bir yönetici gazetemizde raporla ilgili her türlü bilgi verilmiş ve kamuoyuna yansımışken, 'DPÜ Vakfı'nda inceleme yapmak için YÖK'ün o raporu bize göndermesi gerekirdi' bahanesini öne sürüyor.

-VAKIFLAR'DAN TUHAF
BAHANELER-
DPÜ Vakfı'nda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından rutin incelemenin 2007'de (DPÜ Vakfı'nda meydana gelen usulsüzlükte 2007'de YÖK Denetçileri tarafından tespit edilip rapor haline getirilirken Vakıf Müfettişleri tarafından bu usulsüzlük fark edilmiyor) yapıldığı gelecek rutin incelemenin ise 2012'de yapılacağı bu rutin incelemeler dışında bir incelemenin yapılabilmesi için incelenmesi istenen konunun Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bir rapor halinde sunulmasının gerekli olduğu bunun dışında herhangi bir incelemde bulunulmayacağı ifade ediliyor. Ancak YÖK Denetçileri raporundan yapılan usulsüzlükler bütün ayrıntılarıyla yer almasına ve bu ayrıntıların basında da çıkmasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettişleri'nin harekete geçmemesinin nedeni tam olarak bilinmiyor.

YÖK DENETÇİLERİ TARAFINDAN YAPILAN RUTİN İNCELEMEDE VAKIF'TA ŞU USULSÜZLÜKLERİN YAPILDIĞI İFADE EDİLMİŞTİ
Dumlupınar Üniversitesi yönetiminin YÖK tarafından geçirdiği soruşturma kapsamında hazırlanan raporda 'Öğrencilerden kayıt esnasında usulsüz olarak para toplanarak Vakıf Şirketine aktarılması' konusunda Vakıflar Kanununa aykırı hareket edildiği yönünde şok edici ifadelerin ortaya çıkmasına rağmen Vakıf Müfettişleri'nin DPÜ Vakfı'nda tekrar inceleme yapmak için YÖK'ten rapor beklemelerinin nedeni tam olarak anlaşılamıyor.

-YÖK İNCELEME RAPORUNDA ŞOK EDİCİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKMIŞTI-
YÖK Denetçileri'nin hazırlamış oldukları soruşturma raporunun 'değerlendirme' bölümünde 'Şirketlerin sigorta ücreti ve kitap parası toplarken bunun öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilişkilendirildiği, ödenecek ücretlerin üniversitenin web sayfasında yayınlandığı, paraların üniversite hesabına yatırılıp, daha sonra şirketlere aktarıldığı' ve bunun Vakıflar Kanununa göre suç olduğunu, Üniversitenin web sitesinden yatırılacak miktarları duyurmak suretiyle Vakıf şirketlerine kayıt sırasında dolaylı olarak 'bağış' toplandığı bunun da 5072 Sayılı Vakıflar Kanununa göre suç olduğu ifade edilmişti.
Soruşturma raporunun 'sonuç' bölümünde ise, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin bu suçu 'rektör' sıfatıyla değil, 'vakıf başkanı' sıfatıyla işlediği gerekçesiyle, YÖK tarafından bu konuda bir ceza verilemediği, raporun sonuç kısmında ise, 'Yukarıdaki deliller, savunma ve hukuki mevzuat birlikte değerlendirildiğinde Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Güner Önce'nin 5072 Sayılı Kanuna aykırı hareket ettiği, adı geçen kanunun 3'üncü maddesine göre yargılanmak üzere hakkında lüzum-u muhakeme kararı verilmesi uygun mütalaa edildiği' gibi ifadeler yer alamasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü'ünün DPÜ Vakfı'nda bu konu ile ilgili ne zaman inceleme yapma ihtiyacı duyacağı ise kamuoyunca merak ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com