Vakıfbank’ın Gezi korkusu

Vakıfbank’ın Gezi korkusu
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği 'Kırmızılı Kadın'ı yılın fotoğrafı seçince Vakıfbank sponsorluktan çekildi

2009 yılından beri Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları’ yarışmasının sponsoru olan Vakıfbank, Gezi fotoğrafı birinci seçilince, sponsorluktan çekildi.
Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın Gezi olaylarında çektiği ‘Kırmızılı Kadın’ karesi yılın basın fotoğrafı ödülünü aldı. Derneğin düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda başta “Kırmızılı kadın” olmak üzere geziden kareler de yer almıştı.


Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) konuyla ilgili “TFMD olarak düzenlediğimiz Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda Vakıfbank, “Anasponsorluk Sözleşmesi”ni tek taraflı olarak fesh etmiştir. Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın saygınlığı bağımsız bir jüri tarafından hiçbir siyasi görüş ve taraf gözetilmeden belirlenmesindedir. Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması, Türk medyasının en önemli organizasyonları arasındadır ve 29 yıldır aralıksız olarak sürdürülmektedir. TFMD’nin ödüllendirdiği fotoğraflar tarihin görsel belgeleridir. Kareler, foto muhabirlerinin hayatları pahasına görüntülediği gerçeklerdir. TFMD, Kamu Yararı’na çalışan bir sivil toplum örgütüdür, isminin başında gururla “Türkiye” ismini taşımaktadır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 30 yıldır hiçbir siyasi görüşün temsilcisi veya tarafı olmamıştır, gelecekte de olmayacaktır. Nisan’da yapılacağını duyurduğumuz Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni geç te olsa derneğin 30. yılına yakışır bir şekilde yapılacaktır.” açıklaması yapılırken,Derneğin nisan ayında yapılacak töreni Vakıfbank’ın desteğini çekmesiyle yaşanan maddi sıkıntı nedeniyle ertelendi.


YILIN FOTOĞRAFLARI 2014
17 kişilik jürinin değerlendirmesinde geziye ait 3 fotoğraf ile 2 fotoğraf serisini ödüle değer bulmuştu. Ayrıca Türkiye’nin modern ve Avrupalı yanını gösteren 4 fotoğraf ve 1 fotoğraf serisi de aynı yarışmanın ödül alan kareleri arasına girmişti. Bunun dışında Suriye’den Türkiye’ye sığınan mülteciler, Suriye’de El-kaideye yakın grupların infaz fotoğrafları ödüllendirildi. Siyaset dalında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın kareleri de ödül aldı. 2013 yılına damgasını vuran fotoğraf karelerinin ödüllendirildiği yarışmada 29 yıldır olduğu gibi değerlendirme aşamasında tarafsızlık ve objektiflik ön planda tutuldu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com