"Vakıflar, geçmişte neredeyse toplumun tüm ihtiyaçlaranı karşılardı"

"Vakıflar, geçmişte neredeyse toplumun tüm ihtiyaçlaranı karşılardı"
Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda “Vakıf Hizmetleri ve Vakıf Medeniyetimizden Örnekler” konulu konferans düzenlendi.
Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda “Vakıf Hizmetleri ve Vakıf Medeniyetimizden Örnekler” konulu konferans düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan Vakıflar Kütahya Bölge Müdürü Hasan Gök, Ecdadın bıraktığı birçok vakıf örneğini yurt içinde ve dışında görüldüğünü kaydederek şunları söyledi: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” kutlu sözü İslam toplumunda öyle bir yankı bulmuştur ki insanlar hayırda adeta birbirleriyle yarışmışlar ve kendi hür iradeleri ile kendi mallarını kendilerine göre kutsal saydıkları bir amaca tahsis ederek vakıf kurmuşlar ve bu sayede muazzam eserler vücuda getirmişlerdir. Ecdadımız tarafından kurulan birçok şehir bu muazzam vakıf eserleri etrafında inşa edilmiş ve geliştirilmiştir” dedi. 
Balkanlardaki vakıf eserlerine değinen Hasan Gök konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Yurt dışında özellikle Balkanlarda Vakıflar Osmanlı şehirciliğinin doğup gelişmesinde ve insanlar arasında çok sıcak münasebetlerin kurulmasında önemli roller üstlenmişlerdir.”
Vakıfların oluşma süreci ile ilgili kısa bilgiler veren ve vakıfların kurulmasında Allah rızası düşüncesinin yer ettiğini kaydeden DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Arif Kolay, “Vakıf benzeri yardımlaşma kuruluşları semavi dinler, özellikle de İslamiyet’le birlikte rıza boyutlu bir mahiyet kazanıp hızla gelişerek evrensel nitelikli bir hayır kurumuna dönüşmüştür. İslamiyet’in klasik vakıf anlayışına kazandırdığı en önemli kavramlardan birisi Allah rızasıdır. Bu kavram vakıflar başta olmak üzere tüm hayır, hasenat ve iyiliklerde öncelikli olarak İlahi bir hoşnutluk gözetilmesini şart koşuyor ve yapılacak iyiliklerin ancak bu niyetle makbul olacağını ya da olabileceğini belirtiyor” diye konuştu.
Kolay, tarih boyunca vakıfların cami, mescit ve zaviye gibi mabed ve mekanların yapım ve bakımını üstlenmekle kalmadıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunların yanı sıra vakıflar, sosyal amaçlı, sayılamayacak kadar çok hayır hizmetlerinin yürütülmesinde de ayrı değer verdiler. Vakıflar geçmişte hükümetlerin asli görevleri arasında yer alan kamu hizmetlerinin neredeyse tamamına yakın bir bölümünü yerine getirmeye ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiler.”
Yrd.Doç.Dr. Arif Kolay, vakıflar ve vakıfların hizmet alanlarıyla ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, “Nefes aldırmak için kurulan vakıf” gibi tarihte değişik amaçlarla kurulmuş ilginç vakıflardan örnekler sundu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com