Valeri Boyer'in hayal kırıklığı...

Valeri Boyer'in hayal kırıklığı...
Fransız Ulusal Meclisi üyesi Valerie Boyer, “inkar” yasasına karşı Anayasa Konseyi’ne yapılan başvurunun kendisi için sürpriz oluşturmadığını belirtti...

Boyer, “Bana göre, yabancı bir devletin inkarı, insan haklarının savunulması ile ilgili evrensel bir davadan daha ağır basmamalıdır” sözlerini kullandı.

Fransız Senatosu’nca onaylanan “Soykırımların inkarını” cezalandıran yasaya karşı Anayasa Konseyi’ne yapılan başvuru, yasanın mimarı, iktidardaki Halkın Hareketi Birliği (UMP) üyesi Valerie Boyer’i rahatsız etti. Boyer, başvurunun kendisini “hayal kırıklığına” uğrattığını belirtirken, “sonuna kadar mücadele edeceği” mesajını da verdi.

Ulusal Meclis üyesi Valerie Boyer, başvuruya tepkisini Facebook’ta dile getirdi. Başvurunun kendisi için sürpriz oluşturmadığını belirten Boyer, başvuru yapan parlamenterleri kastederek “Kararlarına saygım var çünkü başvurma, onların hakkıdır” dedikten sonra “Bana göre, yabancı bir devletin inkarı, insan haklarının savunulması ile ilgili evrensel bir davadan daha ağır basmamalıdır” sözlerini kullandı.

Anayasa uzmanlarının şimdi argümanları dinleyeceklerini kaydeden Boyer, Ermeni sitelerince yansıtılan mesajında birçoklarının metnin anayasaya uygunluğu yönünde görüş bildireceğini bildiğini de belirtti.

Valerie Boyer, Fransa’da Holokost’un inkarının yasak olmasına gönderme yaparak Fransız topraklarında Fransa tarafından tanınan “soykırımların” kurbanlarına eşit muamelenin yapılmamasının kabul edilmeyeceğini vurgularken bu “ayrımcılığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğim” sözlerine ekledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com