Valerie çok kırılmış...

Valerie çok kırılmış...
İptal edilen yasa tasarısı Fransa gündeminde...

Cumhurbaşkanı adayı Hollande: "Seçilirsem dosyayı tekrar gündeme getireceğim"...

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!


Fransa'da Anayasa Konseyi tarafından düşünce ve ifade özgürlüklerine engel olduğu için Fransız anayasasına aykırı bulunarak iptal edilen "Ermeni soykırımı inkarına ceza öngören" yasa tasarısı bugünkü Fransız gazetelerinde geniş yer buldu.

Modem partisinin başkanı Francois Bayrou, anayasa konseyinin kararından hemen sonra cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin hükumetten hemen bir yasa tasarısı daha istemesi üzerine "bu bir kindir" dedi, "Ermeni soykırımı" inkarına ceza öngören yeni bir tasarının şekillendirilmek istenmesini seçim dönemindeki oy kaygısına bağlayan Bayrou " bir cumhurbaşkanından sorumlu hareket etmesi beklenir" ifadesini kullandı.

TASARININ MİMARI BOYER: ÇOK KIRILDIM

Sansürlenen yasa tasarısının mimârı Marsilya milletvekili Valerie Boyer ise bu sansürün kendisini çok üzdüğünü ve kırıldığını söylediği basın açıklamasında "Böylece Fransa'da yasa ile tanınan iki soykırım arasında bir dengesizlik oluştu. Yahudi soykırımına inkar cezalandırılırken Ermeni soykırımı rahat bir şekilde inkar edilebilecek. Sarkozy'nin "azimle" bu konunun üzerine gitmesini Ermeni toplumunu tekrar ümitlendirdi" dedi.

Anayasa konseyine yapılan iptal başvurusunda önemli rol oynayan iktidar milletvekilleri Michel Diefenbacher ve Jacques Myard "tarihin hiç bir şekilde kanunlar tarafından yapılamayacağını ve Anayasa Konseyi'nden çıkan bu kararın kendilerini tatmin ettiğini bildirdiler.

Fransız senatosunda Anayasa konseyi için yapılan imza toplama kampanyasında çok aktif bir rol oynayan Senatör Nathalie Goulet ise seçim zamanı çıkartılmış bu tasarının Fransa kânunları çerçevesinden uzaklaştırılmasını memnuniyetle karşıladığını, bunun cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için "şahsi bir mağlubiyeti" olduğunu belirtti. Yapılan tüm baskılara büyük bir özveri ile karşı duran tüm senatör ve milletvekili arkadaşlarını kutladığını söyleyen Nathali Goulet "Bu olaydan sonra Türkler gerçek dostlarını gördüler" dedi.

Anayasa konseyinin kararına, kendisini çok üzmesine rağmen, saygılı olduğunu açıklayan Ermeni asıllı ve ASALA terör örgütünün avukatı UMP milletvekili Patrick Deveciyan "Yabancı bir ülkenin elemanları Fransa topraklarında Ermeni soykırımını inkar edebilecekler" dedi.

Marsilya belediye başkanı Jean-Claude Gaudin yasa tasarısının iptaline üzüldüğünü, Marsilya'da yaşayan Ermenilerin acılarını paylaştığını açıkladığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yeni bir yasa teklifi için hemen düğmeye basmasının kendilerini rahatlattığını belirtti.

Tasarıya baştan beri karşı olan Sosyalist parti milletvekili Jack Lang ise bir hukukçu olarak alınan bu kararın en aklî karar olduğunu, meslekdaşı Robert Badanter'in söylediği gibi hukukun politikacıdan rövanşı aldığını belirtti.

CUMHURBAŞKANI ADAYI HOLLANDE: SEÇİLİRSEM DOSYAYI TEKRAR GÜNDEME GETİRECEĞİM

Anayasa komisyonun aldığı karara en dikkat edilmesi gereken en önemli tepki ise Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı Sosyalist Partili Francois Hollande'dan geldi. Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda "Dosyayı tekrar gündeme getireceğim" diyen Hollande, bu yasanın Türklere karşı bir yasa olmadığını ve konunun seçim baskılarından uzak ve uzlaştırıcı bir ortamda ele alınması gerektiğini belirtti.

Büyük bir şaşkınlık yaşayan Ermeni diasporası ise kendilerine ait olan internet sitelerinde "savaşa devam" yeminleri ediyorlar.

Fransa'daki Türklerin sesini duyurmaya çalışan tek internet sitesi TURQUİE NEWS yöneticileri dün akşam yine sitelerine büyük bir Cyber saldırı yapıldığını ve hepsi gönüllü olan çalışırları sayesinde saldırıları fazla zarar görmeden atlattıklarını açıkladılar. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com