Vali Kılıçlar sismik çalışmaları inceledi

Vali Kılıçlar sismik çalışmaları inceledi
Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün sismik çalışmalarını inceledi.

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün sismik çalışmalarını inceledi.
Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nden Doç. Dr. Yücel Güney, araştırma görevlileri Muammer Tün, Uğur Avdan, inşaat yüksek mühendisi Onur Kaplan, proje araştırma grubu ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Bayar tarafından arazide yürütülen sismik çalışmaları yerinde inceleyen Vali Kılıçlar, yetkililerden bilgi aldı.
Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün kendi bünyesinde derine nüfuz edebilen yeni sismik enerji kaynakları geliştirdiğini belirten araştırmacılar, bu enerji kaynakları kullanılarak yer mühendislik parametrelerinin belirlenmesinde önemli olan 'P' ve 'S' sismik dalga hızlarının ölçülebildiğini söyledi. Eskişehir yerleşim yerinin farklı bölgelerinde yürütülen çalışmadan elde edilecek sonuçların deprem tehlikesinin yüksek olduğu alanlarda riskin belirlenmesine yönelik oldukça faydalı bilgiler sağlayacağı ifade edildi. Eskişehir yerleşim yerini etkileyecek olası bir depreme karşı önceden hazırlıklı olma ve zarar azaltma (sakınım) çalışmalarında kullanılabilir bilgi sağlayacak çalışmalardan en kısa zamanda sonuç alınmasının hedeflendiğini kaydeden araştırmacılar, 'Özellikle toplumsal faydayı ve kamu güvenliğini doğrudan doğruya ilgilendiren bu tür çalışmalarda disiplinler arası ve kurumlar arası çalışmalar önemli. Anadolu Üniversitesi'nin böylesi hassas bir konuda farklı konulardan araştırmacıları bir araya getirmeleri memnuniyet verici' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com